Wiadomości

Ukraińskie wojsko utrzymuje kontrolę nad kombinatem Azot w Siewierodoniecku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wojska ukraińskie utrzymują kontrolę nad kombinatem chemicznym Azot w Siewierodoniecku, w którym schroniły się setki cywilów. Trwają tam zacięte walki – poinformował w nocy z soboty na niedzielę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Wcześniej Hajdaj oświadczył, że rosyjski ostrzał tej fabryki spowodował olbrzymi pożar bowiem pociski uszkodziły zbiornik z łatwopalnymi materiałami.

„Informacje jakoby zakłady Azot zostały zablokowane (przez wojska rosyjskie) są kłamstwem” – napisał Hajdaj na Telegramie. „Nasze siły utrzymują pozycje w dzielnicy przemysłowej Siewierodoniecka i niszczą armię rosyjską w mieście” – dodał. Przyznał jednak, że Rosjanie kontrolują obecnie większość Siewierodoniecka.

Według władz ukraińskich w kilku schronach pod fabryką Azot znajduje się ok. 800 osób, w tym 200 pracowników fabryki i 600 mieszkańców miasta.

Trwające już od tygodni walki o Siewierodonieck, niewielkie miasto w obwodzie ługańskim, zrównały z ziemią znaczną jego część. Walki o Siewierodonieck są oceniane jako jedne z najbardziej zaciętych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.

/TVP Info, fot. MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!