Wiadomości

Ukraiński parlament nazywa Polaków z Podkarpacia kolonizatorami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła uchwałę „O uczczeniu na poziomie państwowym 75. rocznicy rozpoczęcia deportacji autochtonicznych Ukraińców z Łemkowszczyzny, Nadsania, Chełmszczyzny, Podlasia, Lubaczowszczyzny i Zachodniej Bojkowszczyzny w latach 1944-1951”. W uchwale Werchownej Rady Polaków z Podkarpacia nazywa się „kolonizatorami” – pisze portal kresy.pl.

Za przyjęciem uchwały głosowało 234 deputowanych. W preambule dokumentu polska ludność Podkarpacia została nazwana „kolonizatorami”: „Na przestrzeni wielu stuleci autochtoniczni Ukraińcy na tych terenach doznawali nieustannych ucisków i prześladowania ze strony kolonizatorów z powodu swojej wiary, języka i ziemi. Ponieśli liczne ofiary ludzkie, duchowe i materialne straty oraz wielokrotne przymusowe deportacje”.

„Proces deportacji w latach 1944-1951 miał postać wojskowej operacji wymierzonej w ludność cywilną, której towarzyszyły poważne naruszenia praw człowieka i praw obywatelskich, całkowity zakaz repatriacji, konfiskata mienia, bezalternatywny nakaz osiedlenia w nowym miejscu, którego nie wolno było opuścić, ograniczenia praw politycznych, społecznych, gospodarczych i kulturowych, które doprowadziły do zniszczenia ukraińskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego, grożąc zniszczeniem wielu etnicznych grup narodu ukraińskiego. Celem deportacji było w praktyce zniszczenie tysiącletniego istnienia najdalej wysuniętej na zachód gałęzi Ukraińców”- napisano w dokumencie.

/kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!