Wiadomości

Ukraiński operator sieci gazowej GTS: Tranzyt gazu na Zachód przez Ukrainę został wstrzymany

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraiński operator sieci gazowej GTS od środy nie będzie przesyłał rosyjskiego gazu na zachód Europy. „Rosjanie uszkodzili dwa główne gazociągi na wschodzie kraju. Nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa dostaw” – poinformowała spółka w oświadczeniu.

Jak informuje GTS Rosjanie uszkodzili dwa główne gazociągi na wschodzie Ukrainy na terenach zajmowanych przez okupantów.

„Istnieje ryzyko wycieku gazu, a w tej chwili nie ma możliwości, aby w miejscach, gdzie doszło do uszkodzenia dokonać naprawy. Wstrzymane zostały stacje dystrybucji gazu w obwodach donieckim, ługańskim i charkowskim” – poinformowano.

Do tego „nie ma możliwość tranzytu gazu przez stację pomiarową Sochranowka oraz stację sprężania Nowopskow”, które znajdują się na wschodzie Ukrainy.

Ukraiński operator nie jest w stanie przeprowadzać „kontroli technologicznej i operacyjnej” w stacji kondensacyjnej „Nowopskow” i innych obiektach znajdujących się na terenach okupowanych przez rosyjskie wojska.

GTS zwrócił się do Rosji z propozycją przekierowania dostaw przez infrastrukturę będącą pod kontrolą Ukrainy, ale na to nie zgodził się Gazprom, zasłaniając się kwestiami technicznymi. W wyniku wstrzymania przesyłu na Zachód Europy nie popłynie ok. 32,6 mln metrów sześciennych gazu dziennie.

/rp.pl, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!