Europa Wiadomości

Ukraiński gang oszukiwał Europejczyków metodą na “pomoc wojskową”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podała ukraińska cyberpolicja,  Ukrainiec z Odessy zorganizował grupę przestępczą, w której skład wchodził on i jego dwójka znajomych. Sprawcy starali się wykorzystać kryzys wojenny, aby wzbogacać się na naiwniakach.

Ukraiński gang oszukiwał Europejczyków metodą “pomoc wojskową”. Proceder polegał na tym, że sprawcy udawali, iż przebywają za granicą i prowadzą akcję wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy. W tym celu kontaktowali się z obywatelami chcącymi pomóc, w tym duchownymi i wolontariuszami, nakłaniając ich do przelania pieniędzy na wskazane rachunki.

Tłumaczyli, że potrzebują środków finansowych, aby dostarczyć pakiety wsparcia we wskazane miejsce. Miały to być m.in. samochody dla walczących na froncie żołnierzy.

„Aby ofiary miały pewność, że działają w słusznej sprawie, w trakcie rozmów telefonicznych oszuści sprawiali wrażenie, że transport jest już w drodze. W słuchawce słychać było hałas uliczny, dźwięki wydawane przez poruszające się samochody itp.” – wskazuje ukraińska cyberpolicja.

W ten sposób oszukanych zostało co najmniej 14 osób. Sprawcy pozyskali łącznie ponad 280 tys. hrywien. Po otrzymaniu pieniędzy wypłacali je z kont bankowych i dzielili między siebie. Następnie urywali kontakt z ofiarami.  Trzem osobom zamieszanym w sprawę postawiono zarzuty. Mowa o m.in. wielokrotnym zawłaszczeniu cudzej własności.

NASZ KOMENTARZ: Kryzys wojenny, w połączeniu z postsowiecką i turańską mentalnością Ukraińców, musiały doprowadzić do masy oszustw związanych z pomocą wojskową i humanitarną. Nie brakuje tych, którzy próbują żerować na ludzkiej empatii i chęci pomocy dla walczącego kraju. Jedyne co możemy zrobić to apelować do Polaków, by pomagali tylko sprawdzonym instytucjom; nie wpłacali pieniędzy szemranym Ukraińcom.

Polecamy również: Poznań: agresywni Ukraińcy pobili Polaków, w tym kobiety

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!