Europa Polska Wiadomości

Ukraiński ambasador w Polsce złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary banderowców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal kresy.pl przedstawiciele ambasady Ukrainy w Warszawie z ambasadorem Andrijem Deszczycią na czele złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem poświęconym ofiarom ukraińskiego ludobójstwa na Skwerze Wołyńskim w Warszawie. Jak podaje czasopismo Ukraińców w Polsce „Nasze Słowo”, upamiętnili w ten sposób ofiary „polsko-ukraińskiego konfliktu”.

Jak mówił pod pomnikiem ambasador Deszczycia, upamiętnienie „Polaków, Ukraińców i przedstawicieli innych narodowości, którzy stali się ofiarami tych tragicznych wydarzeń” jest ważne, aby podobne wydarzenia nie powtórzyły się. Dyplomata przypominał też o potrzebie modlitwy.

„Żyjemy w takim czasie, gdy nasilają się te agresywne ruchy. Oczywiście odczuwamy to dobrze na Ukrainie, kiedy atakuje nas Rosja i dlatego musimy zrobić wszystko, aby utrzymać pokój, pamiętając przy tym o przeszłości”- cytuje słowa Deszczyci „Nasze Słowo”.

Przed złożeniem kwiatów ukraińscy dyplomaci byli obecni na mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, sprawowanej w intencji ofiar rzezi wołyńskiej oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, będącej częścią oficjalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Ukraińska ambasada zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcia z dzisiejszych uroczystości, pisząc, że upamiętniały one „76. rocznicę Tragedii Wołyńskiej”.

Wcześniej ambasador Deszczycia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową deklarował wiarę, że dojdzie do rozmów pomiędzy nowymi władzami Ukrainy a polskimi władzami, które doprowadzą do odblokowania prac poszukiwawczych specjalistów polskiego IPN na Ukrainie i ekshumacji ofiar. Jego zdaniem powinno tak się stać, „ponieważ Ukraińcy i Polacy mają chrześcijańskie wartości, i każdej osobie, która zginęła, trzeba oddać hołd i w sposób chrześcijański pochować”.

Przypomnijmy, że od od ponad dwóch lat Ukraina blokuje prace poszukiwawcze i ekshumacyjne Polaków pomordowanych przez OUN-UPA w trakcie ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego. Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na Ukrainie zostały zablokowane maju 2017 roku przez skompromitowanych ukraińskich urzędników – szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wjatrowycza oraz sekretarza komisji ds. upamiętnień Swiatosława Szeremetę – po tym, jak w kwietniu 2017 roku w Hruszowicach na Podkarpaciu doszło do legalnej rozbiórki samowolnie postawionego pomnika UPA. W grudniu 2017 roku prezydenci Polski i Ukrainy uzgodnili przeprowadzenie „uzgodnień komisyjnych dotyczących jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji”. Pomimo podjęcia takich rozmów do zniesienia zakazu wciąż nie doszło.

Czy myślicie że jest to jakiś krok w kierunku pojednania?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!