Europa Polska Wiadomości

Ukraińska telewizja zakłamuje obraz Stepana Bandery i przemilcza jego zbrodnie dokonane na Polakach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal tvp.info ambasador Rzeczpospolitej Polskiej na Ukrainie zaprotestował przeciwko przemilczaniu zbrodni Stepana Bandery w jednym z programów emitowanych przez ukraińską telewizję publiczną. Chodzi o program „Odtajniona historia. Emocje wokół Bandery”, w której występował między innymi szef ukraińskiego IPN.

Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki napisał w tej sprawie pismo do prezesa Narodowej Telekompanii Ukrainy Zuraba Ałasanii.

Jak czytamy w piśmie, wszyscy goście w studiu, a wśród nich prowadzący Ołeksandr Zinczenko, ale też szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz, byli zwolennikami przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery.

Ambasador Bartosz Cichocki wskazuje, że podczas dyskusji pominięto zbrodniczy wymiar stworzonego przez Banderę integralnego nacjonalizmu i jego skutków w postaci tysięcy bestialsko zamordowanych mieszkańców ziem dzisiejszej Ukrainy mających inną niż ukraińska narodowość.

Dyplomata ocenia, że niepokój budzi sielankowy obraz Bandery, który próbowali zbudować uczestnicy programu. To zdaniem polskiego ambasadora dyskwalifikuje ich jako historyków, a Ołeksandra Zinczenkę i Wołodymyra Wiatrowycza dyskwalifikuje także jako członków Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.

Stepan Bandera i kierowana przez niego Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów ponoszą współodpowiedzialność za rzeź wołyńską – masową zbrodnię na Polakach uznaną przez polski parlament za ludobójstwo.

Czy ukraińscy w końcu pogodzą się z własną historią? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!