Europa Polska Wiadomości

Ukraińska gazeta “Kyiv Post” zarzuca Polakom mordowanie lwowskich Żydów wspólnie z Niemcami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl Reduta Dobrego Imienia interweniowała ws. artykułu na łamach ukraińskiego tygodnika „Kyiv Post”, w którym napisano, że polskie „oddziały zabójców” wspólnie z Niemcami i ukraińskimi bojówkami OUN brały udział w pogromie Żydów we Lwowie w 1941 roku.

Fundacja Reduta Dobrego Imienia podjęła interwencję ws. oszczerczego artykułu na temat pogromu lwowskiego w 1941 roku, opublikowanego przez ukraiński, anglojęzyczny tygodnik „Kyiv Post”. W artykule z kwietnia br., zatytułowanym „Honest History: Ukrainians today still struggle with memory of Holocaust”, autor Josh Kovensky napisał, że w mordowaniu Żydów podczas pogromu lwowskiego w 1941 roku, obok oddziałów niemieckich i ukraińskich, brały udział także polskie „oddziały zabójców” [oryg. „killing squads”, co można tłumaczyć też jako „szwadrony śmierci” – red.].

„Żydzi byli wyciągani ze swoich domów i bici na ulicach. Tysiące zostało zastrzelonych przez niemieckie, polskie i ukraińskie oddziały zabójców, z udziałem członków OUN, według relacji świadków” – napisano w artykule z 20 kwietnia br.

Reduta Dobrego Imienia podkreśla, że jest to kłamstwo historyczne. „Polacy nie tylko nie uczestniczyli w eksterminacji ludności żydowskiej, ale sami byli ofiarami okupantów sowieckiego i niemieckiego, jak również nowo powstałych, paramilitarnych organizacji ukraińskich nacjonalistów OUN-B” – czytamy w komunikacie na stronie RDI. Fundacja domaga się od ukraińskiej gazety sprostowania i przeprosin w kolejnym numerze, a także „usunięcia kłamliwych i znieważających treści ze strony internetowej”.

Reduta Dobrego Imienia zamieściła też treść listu, który przesłano do autora artykułu, także w tłumaczeniu na język angielski. Podkreślono w nim, że na „dowód” swoich twierdzeń o rzekomym udziale Polaków w pogromie lwowskim, Kovensky podał „wyjętą z kontekstu wypowiedź ocalałego następującą po wspomnianym stwierdzeniu”, która jednak nie potwierdza oskarżeń wobec Polaków.

„To stwierdzenie jest kłamstwem i zniesławieniem polskiego państwa i narodu” – podkreślono w liście. „Polacy nie brali udziału w eksterminacji lwowskich Żydów. Polacy byli pierwszymi ofiarami totalitaryzmów nazistowskiego oraz sowieckiego i jako jedyni w Europie z żadnym z nich nie współpracowali”.

Zaznaczono też, że zarzuty są tym bardziej krzywdzące, gdyż w artykule nie ma żadnej wzmianki o „masowych zbrodniach popełnionych przez OUN i UPA na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1943-45, zwanych Rzezią Wołyńską, w której życie straciło około 100 tys. Polaków, w tym dzieci, kobiety i osoby starsze”.

„Biorąc to pod uwagę, oskarżanie Polaków o udział w Holokauście jest zamianą roli ofiary w sprawcę, zakłamywaniem historii” – oświadcza RDI, żądając od autora usunięcia nieprawdziwych treści ze strony internetowej oraz opublikowania przeprosin i sprostowania, w tym również w papierowym wydaniu Kyiv Post.

Sprawę skomentował na Twitterze m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski:

„Kolejne kłamstwo na Ukrainie. Niemców w Zagładzie Żydów wspierały bowiem Ukraińcy z OUN, policji, Nachtigall, Roland i SS Galizien, a nie jakieś „oddziały polskie”. Czemu polskie MSZ i Ambasada RP na Ukrainie znów milczą?”.

Przypomnijmy, że rok temu na świętowanie urodzin głównodowodzącego Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza we Lwowie wybrano dokładnie te same dni, na które przypada niesławnego pogromu lwowskiego w 1941 roku, podczas którego ukraińscy nacjonaliści zabili we Lwowie od kilkuset do kilku tysięcy Żydów. Roman Szuchewycz był w tym czasie obecny we Lwowie jako dowódca niemieckiego batalionu Nachtigall złożonego z Ukraińców. Jego rola w pogromie jest niejasna – brak dowodów, że wydawał rozkazy zabijania Żydów, jednak istnieją relacje, że żołnierze Nachtigalla brali udział w pogromie.

Roman Szuchewycz jako głównodowodzący UPA jest także odpowiedzialny za ludobójstwo dokonane na ludności polskiej na Kresach Południowo-Wschodnich.

Co wy na to? Czy kiedyś nadejdzie kres tych kłamstw?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!