Wiadomości

DGP: Ukraińscy uchodźcy nie chcą się osiedlić na stałe w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Większość Ukraińców nie zamierza zostać w Polsce na stałe. Jedynie 7 proc. ankietowanych wyraziło taki zamiar – informuje dzisiejsze wydanie „Dziennika Gazety Prawnej”.

Z badania zawartego w raporcie „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce”, przygotowanego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, wynika, że ponad połowa przybyłych (56 proc.) chce od razu po zakończeniu wojny wrócić na Ukrainę. W Polsce na stałe planuje pozostać jedynie 7 proc. uchodźców, 6 proc. pytanych chce spędzić tutaj co najmniej rok, a 20 proc. Ukraińców zamierza pozostać w Polsce kilka lat.

69 proc. obywateli Ukrainy chce mieszkać w większych miastach. Mniejsze miejscowości oraz wsie wybiera tylko około 7 proc. ankietowanych. „DGP” zwraca uwagę, że to „poważny problem dla włodarzy dużych miast, którzy już teraz nie radzą sobie z zakwaterowaniem przybyszów”.

„Przeważająca część zapytanych (63 proc.) chciałaby w Polsce podjąć pracę, pozostali zamierzają utrzymywać się z własnych środków albo ze świadczeń dla uchodźców. Co dziesiąty natomiast jeszcze nie wie, czy będzie szukał zatrudnienia” – podkreślono.

/DGP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!