Wiadomości

Ukraińcy używają w walkach z Rosjanami pod Bachmutem polskich dronów?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy opublikowała nagranie w którym za pomocą bezzałogowców wykrywa i eliminuje rosyjskich żołnierzy. Jak się wydaje, do tego zadania posłużyła ukraińskim pogranicznikom polska amunicja krążąca Warmate – czytamy na portali Infosecurity24.pl.

Na nagraniu widać jak należący do ukraińskiej straży granicznej bezzałogowiec wykrywa grupę rosyjskich żołnierzy przemykających się między zabudowaniami. Wyglądają one na niewielką przystań przy ośrodku wypoczynkowym lub jakiegoś rodzaju przedsiębiorstwie. Dziewięciu żołnierzy wyraźnie nie zdaje sobie sprawy, że są cały czas obserwowani przez zawieszony w odległości co najmniej kilometra i na wysokości kilkudziesięciu metrów wielowirnikowiec.

W 33 sekundzie nagrania widzimy start z wyrzutni drona (amunicji krążącej) Warmate, produkcji polskiej Grupy WB. Na nagraniu widać najprawdopodobniej funkcjonariusza ukraińskiej straży granicznej podczas procedury startu. W kolejnym ujęciu widać skutki ataku na budynek, w którym schronili się rosyjscy żołnierze. Sugeruje to, że Państwowa Służba Graniczna Ukrainy działająca obecnie na linii frontu, m. in. w rejonie Bachmutu, może być wyposażona w polską amunicję krążącą.

W przedniej części Warmate znajduje się wymienna głowica o masie 1,4 kg, która może być wyposażona w ładunek odłamkowo-burzący, termobaryczny czy też kumulacyjny. W głowicy zainstalowana jest również kamera umożliwiająca naprowadzanie na cel. Dalej znajdują się skrzydła nośne, stateczniki i silnik elektryczny napędzający śmigło pchające. Dzięki takiemu napędowi Waramte atakuje w zasadzie bezgłośnie i może pozostawać w powietrzu przez 70 minut osiągając dystans 80 km. Jednak, aby możliwe było jego naprowadzenie na cel musi znajdować się w odległości nie większej niż 30 km od stanowiska kontroli. Ponieważ tor lotu można zaprogramować, aby maszyna leciała zgodnie z ustaloną trasą gdy nie jest bezpośrednio kontrolowana, Warmate może wystartować w znacznej odległości od celu i zostać przejęta przez operatora, gdy znajdzie się w zasięgu jego nadajnika.

/infosecurity24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!