Gospodarka Polska Wiadomości

Ukraińcy przejęli polską firmę tylko po to by ją zamknąć

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wszyscy pracownicy firmy Calfrost z Kalisza, znanej od lat jako Chłodnia Składowa, stracą pracę. To efekt przejęcia spółki przez ukraińską firmę.

Ukraińcy przejęli polską firmę tylko po to by zwolnić ludzi i ją zamknąć. Calfrost 20 lat należał do polskiego producenta mrożonek — firmy Nordis. Pod koniec 2023 roku firma przeszła jednak w ręce ukraińskiej spółki Three Bears (Trzy Niedźwiedzie), również specjalizującej się w mrożonkach i lodach.

Już w styczniu 2024 roku pracownicy Calfrostu – 54 osoby (niektórzy związani z firmą od ponad 30 lat) dostali zawiadomienie o zwolnieniach grupowych. W marcu i kwietniu otrzymali wypowiedzenia umów. Z końcem czerwca zostają bez pracy – poinformował w czwartek serwis.

Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu został powiadomiony o zwolnieniach grupowych. “Jako powód zwolnień podano trudną sytuację ekonomiczną spółki spowodowaną wzrostem cen i kosztów związanych z prowadzeniem firmy, co skutkować będzie koniecznością zaprzestania prowadzenia działalności” – oświadczył Tomasz Karski, Starszy Inspektor ds. obsługi kancelarii PUP w Kaliszu.

“PUP wystosował pismo do pracodawcy, proponując zorganizowanie spotkania dla pracowników i ustalenia zakresu pomocy oraz wsparcia osób zwalnianych – do dnia dzisiejszego pracodawca nie ustosunkował się do pisma” – dodał.

Pracownicy są zdania, że zakład był w dobrej kondycji finansowej i mógłby działać dalej, gdyby nie decyzja nowego właściciela. Chcą ratować zakład. Spotkania w tej sprawie odbyły się z udziałem zakładowej i regionalnej Solidarności. Nowy właściciel zamierza jednak zamknąć zakład.

“Zakład zostaje zatem bez pracowników, za to z maszynami i budynkami. Co będzie się w nich działo? Jakie plany mają nowe władze Calfrostu? O to zapytaliśmy drogą mailową dyrektor odpowiedzialną za kaliski zakład, przedstawicielkę ukraińskiej spółki. Niestety do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jak ustaliliśmy spółka Calfrost nie jest postawiona w stan likwidacji lub upadłości. Nadal będzie widniała w rejestrze, tylko zaprzestaje swojej działalności, zakład zostaje wygaszony”wskazuje portal Fakty Kaliskie.

NASZ KOMENTARZ: Polityka dyzmokratycznych władz warszawskich doprowadziła do powrotu w Polsce lat 90. Wówczas zachodnie firmy wykupywały polskie zakłady tylko po to, by je zamknąć, aby nie stanowiły dla nich zagrożenia na europejskim rynku. Teraz to samo robią z nami teraz Ukraińcy. Wygląda na to, że jesteśmy na samym dole łańcucha pokarmowego europejskiej gospodarki.

Polecamy również: Gigantyczna akcja ratowania ukraińskiego smartfona

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!