Europa Wiadomości

Ukraińcy okradali Polaków i Czechów na portalach aukcyjnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilka dni temu rozbito ukraińską grupę przestępczą specjalizującą się w oszustwach. Według prokuratury, organizacja działała od 2021 roku. Wykorzystując tzw. phishing, wykradała środki z kont bankowych Czechów i Polaków. Sprawę opisał portal cyberpolice.gov.ua.

Ukraińcy okradali Polaków i Czechów przez ponad dwa lata. Śledztwo wykazało, że w proceder zaangażowanych było ponad 40 osób z różnych stron Ukrainy.  Każda z nich miała jasno określone zadania.

Wśród grupy przestępczej znajdowali się programiści, którzy byli odpowiedzialni za tworzenie i zarządzanie siatkami botów na Telegramie oraz kampanii phishingowych. Ponadto, mieli zagwarantować anonimowość pozostałym członkom i prowadzić „konsultacje” pokazujące, jak ukryć przestępczą działalność w sieci. Inne osoby zajmowały się m.in. “praniem” pieniędzy pozyskanych w wyniku kradzieży. Chodziło głównie o inwestowanie ich w tzw. kryptowaluty.

Przestępcy wyszukiwali ofiary na stronach przeznaczonych do zakupów online. Posługując się technikami manipulacji, namawiali odbiorców do klikania w linki phishingowe, tłumacząc to koniecznością uiszczenia opłaty za towar lub usługę.

Wejście na stronę i wpisanie tam danych skutkowało przekazaniem ich sprawcom. Dzięki temu członkowie grupy mogli np. wypłacać środki z kont ofiar.

Tylko od lutego 2023 roku organizatorzy procederu mieli zarobić blisko 1 mln dol. Przestępcom przysługiwało „wynagrodzenie” w postaci 30 proc. z kwoty skradzionej z danego rachunku.

W akcji rozbicia organizacji wzięli udział funkcjonariusze ukraińskiej cyberpolicji, wydziału śledczego oraz czeskich organów ścigania.

Przeprowadzono 29 przeszukań w obwodach kijowskim, dniepropietrowskim, kirowogradzkim, tarnopolskim, połtawskim i czernihowskim. Zabezpieczono blisko 60 laptopów, sprzęt komputerów, kilkadziesiąt telefonów, 75 tys. dol., karty bankowe i SIM, 6 samochodów oraz liczne dokumenty.

Poniżej przedstawiamy nagranie z policyjnej akcji:

Na chwilę obecną zatrzymano 3 organizatorów procederu oraz 5 pracowników biura mafii. Grozi im do 12 lat więzienia i konfiskata mienia. Sprawa jest w toku.

Polecamy również: Protest przeciwko nagrodzie dla antypolskiego filmu żydówki Holland

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!