Wiadomości

Ukraińcy kolejny raz w superlatywach o polskich Krabach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polskie Kraby po raz kolejny są chwalone przez Ukraińców. Materiał przygotowała amerykańska telewizja CNN. Żołnierze podkreślają m.in., że „sprzęt szybko zabiera ich z niebezpieczeństwa po ostrzale”.

Ukraińcy ponownie chwalą polskie armatohaubice samobieżne Krab. Tym razem za sprawą reportażu amerykańskiej telewizji CNN. Ukraińskie wojsko zaprezentowało możliwości polskiego sprzętu w materiale Nica Robertsona, który miał okazję sprawdzić, jak polska broń prezentuje się na polu walki. Dziennikarz dołączył dowódcy baterii artylerii, który wcześniej był nauczycielem matematyki, ale przeszedł specjalny dwutygodniowy kurs.

„Żołnierze walczący z Rosjanami mają nową broń. Zobacz, co potrafi” – brzmi tytuł nagrania w CNN. Dalej w zapowiedzi można przeczytać, że „ukraińscy żołnierze uwielbiają swój nowy polski system artyleryjski Krab”. „Jest zaawansowany technologicznie, sterowany przez system GPS i bezpieczniejszy niż stary zestaw z czasów sowieckich” – podkreśla amerykańska telewizja. CNN zaznaczyło, że polskie armatohaubice samobieżne robią sporą różnicę w wojnie w Ukrainie.

W materiale pokazano ostrzał rosyjskich pozycji za pomocą Kraba. Ukraińska załoga z dziennikarzem znajdowała się w Kramatorsku w obwodzie donieckim, a przeciwnik był 30 kilometrów dalej. Widać jak polski sprzęt opuszcza pozycję, bo wcześniej stał zamaskowany. Cała operacja trwa od dwóch do trzech minut, a następnie żołnierze mają osiem minut na ukrycie się i powrót na pozycje. „40-tonowa polska bestia w warunkach bojowych” – mówi Robertson.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!