Wiadomości

Ukraina zapowiada zdecydowane działania ukrainizacyjne na Zakarpaciu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin odniósł się do ujawnionego dziś filmu, na którym pokazano wręczanie węgierskiego paszportu mieszkańcowi Zakarpacie. Szef ukraińskiego MSZ stwierdził, że Ukraina wielokrotnie ostrzegała Węgry, a nadto zapowiedział, że Ukraina tak tego nie zostawi, lecz odpowiednio zareaguje.

Klimkin odniósł się do nagranego ukrytą kamerą filmu, który trafił do sieci i na którym widać, jak obywatelowi Ukrainy, mieszkańcowi Zakarpacia, wręczany jest w Konsulacie Węgier w w Berehowie na Zakapaciu węgierski paszport i jak składa on przysięgę na wierność Państwu Węgierskiemu.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Rośnie napięcie na linii Kijów – Budapeszt /film/

– Wiedzieliśmy bardzo dobrze, że tak się dzieje, ostrzegaliśmy naszych węgierskich odpowiedników, ale oto mamy dowód. Nie można milczeć w obliczu takiego dowodu, trzeba reagować. Mniemam, że zareagujemy. Ten konsul pojedzie gdzieś do Budapesztu, do innego węgierskiego miasta, ale faktycznie on jest tylko trybikiem w całej tej dyplomatycznej machinie – powiedział Klimkin.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy zapowiedział, że istnieją dwie opcje, przy czym jedną jest szczera współpraca, zaś druga prowadzi donikąd. Kto z kim ma współpracować i w jakim celu?

– Ja wiem, co my mamy robić. Wybór po stronie naszych węgierskich odpowiedników. Ale jedną rzecz będziemy prowadzić konsekwentnie – tam będzie więcej Ukrainy, zdecydowanie więcej Ukrainy, z każdym rokiem będzie więcej Ukrainy i my do tego doprowadzimy – zapowiedział Klimkin.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!