Europa Wiadomości

Ukraina: Władze Lwowa organizują konkurs dla młodzieży ku czci esesmanów z dywizji SS Galizien

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze obwodu lwowskiego, kierowane przez mianowanego  prezydenta kraju gubernatora, włączają się w obchody rocznicy powstania dywizji SS Galizien.

Trzy tysiące hrywien może wygrać uczeń, lub student, który zdobędzie pierwsze miejsce w ogłoszonym przez departament oświaty i nauki Lwowskiej Obwodowej Państwowej Administracji (LODA) konkursie rysunków na temat „Ukraińscy ochotnicy w szeregach dywizji Galicja 1943-1945”. Konkurs został ogłoszony jeszcze w marcu, ale przypomniał o nim we wtorek przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinski.

„Jeśli dobrze narysujecie esesmana albo spotkanie Reichsfuehrera Heinricha Himmlera z kadrą dywizji, wygracie nagrodę – 3 tysiące hrywien. Wręczenie nagród odbędzie się 28. kwietnia w czasie marszu poświęconego 75. rocznicy powstania dywizji Waffen SS” – napisał Dolinski na Facebooku.

W konkursie mogą brać udział osoby w wieku od 14 do 18 lat. W sumie zostanie wyłonionych 20 zwycięzców z każdego rejonu obwodu lwowskiego. Otrzymają oni dyplomy, książki, koszulki, a trzech pierwszych nagrody pieniężne w wysokości 1 tys., 2 tys. i 3 tysiące hrywien.

O tym, że państwowe władze obwodu włączają się w obchody rocznicy powstania kolaboranckiej ukraińskiej dywizji SS świadczy także informacja o organizacji wystawy poświęconej tej rocznicy umieszczona na stronie internetowej LODA. „Ponad 80 tysięcy ochotników z Zachodniej Ukrainy zgłosiło się do naboru do dywizji, która w perspektywie miała stać się główną armią niezależnej Ukrainy” – napisano w anonsie.

Przypomnijmy, że marsz, po zakończeniu którego władze LODA planują wręczanie nagród konkursowych, jest organizowany przez ukraińskie partie nacjonalistyczne, w tym Korpus Narodowy związany z neonazistowskim pułkiem Azow.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!