Europa Wiadomości

Ukraina: Symbolika dywizji SS Galizien nie może być kojarzona z nazizmem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal kresy.pl sąd apelacyjny w Kijowie uchylił postanowienie sądu niższej instancji i tym samym przychylił się do stanowiska ukraińskiego IPN mówiącego, że często eksponowana przez ukraińskich nacjonalistów symbolika dywizji Waffen SS Galizien nie podlega ustawowemu zakazowi propagandy totalitarnego ustroju narodowosocjalistycznego.

Jak podała agencja Unian, 6. apelacyjny sąd administracyjny w Kijowie uchylił postanowienie okręgowego sądu administracyjnego w Kijowie z 27 maja br. i uznał za prawomocne stanowisko Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące tego, czy symbolika dywizji Waffen SS Galizien podlega zakazowi propagowania nazizmu. Przypomnijmy, że UIPN uznał, że demonstrowanie symboliki SS Galizien nie narusza zakazu propagandy systemów totalitarnych.

Apelację od postanowienia sądu pierwszej instancji złożył UIPN. Uzasadnienie wczorajszej decyzji zostanie opublikowane w późniejszym czasie.

Według szefa Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduarda Dolinskiego, posiedzeniu sądu towarzyszyła demonstracja Prawego Sektora, Korpusu Narodowego, Sokoła oraz Tradycji i Porządku. „Fanklub SS rozwinął sztandar +Nasza ziemia – nasi bohaterowie+ i zapalił race” – informował Dolinski w mediach społecznościowych.

Jak podaje portal Strana.ua powołując się na swoje źródła w ukraińskim MSW, dwoje z trojga sędziów orzekających na wczorajszej rozprawie złożyło doniesienia do organów ścigania o pogróżkach ze strony ukraińskich nacjonalistów. Sędziowie mieli otrzymywać SMS-y o tym, że zostaną uznani za „wspólników putinowsko-kremlowskich separatystów i ich lokajów u władzy”, jeśli nie uwzględnią apelacji UIPN. W SMS-ach pisano, że jest to „przypomnienie dla wszystkich wrogów i zdrajców Ukrainy”.

„Dopuszczając myśl o tym, że symbolika dywizji Hałyczyna [SS Galizien – red.] może być uznana za nazistowską, nie tylko wycieracie nogi w prawdziwych obrońców Ukrainy – wy kłaniacie się i liżecie stopy okupanta i odwiecznego wroga naszego narodu” – tej treści pogróżki mieli otrzymywać sędziowie.

 

Jak pisano na portalu kresy.pl, sprawa o uznanie nielegalności symboliki SS Galizien toczyła się od 2017 roku z powództwa osoby prywatnej, która w trybie administracyjnym pozwała UIPN jego ówczesnego szefa Wołodymyra Wjatrowycza oczekując od sądu uznania za bezprawną interpretację ustawy o potępieniu reżimów totalitarnych, w której UIPN stwierdził, że demonstrowanie symboliki SS Galizien nie narusza zakazu propagandy systemów totalitarnych. 27 maja br. sąd stwierdził bezprawność opinii wydanej w 2017 roku i podpisanej przez Wjatrowycza, w której twierdzono, że symbolika SS Galizien nie podlega pod wspomnianą ustawę. UIPN i jego urzędnicy zostali zobowiązani do powstrzymania się od dalszego propagowania tej opinii.

14 Dywizja Grenadierów Waffen SS-Galizien to jednostka kolaboracyjna zbrodniczej formacji Waffen-SS, złożona z ukraińskich ochotników i powołana przez Niemców dla uzupełnienia braków kadrowych. Jej pułki policyjne „wsławiły” się licznymi zbrodniami na Polakach. Formacja ta jest czczona, również oficjalnie, na Ukrainie, szczególnie w jej zachodniej części.

Jak ustosunkują się do tego nasi zwolennicy przyjaźni za wszelką cenę?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!