Wiadomości

Ukraina otrzymała tylko 10 proc. pomocy wojskowej, o którą prosiła zachodnich partnerów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraina otrzymała tylko 10 proc. pomocy wojskowej, o którą prosiła zachodnich partnerów, poinformował wiceminister obrony Ukrainy.

Wypowiadając się w telewizji, wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała: “Jakiekolwiek wysiłki podejmiemy, bez względu na profesjonalizm naszej armii, bez pomocy naszych zachodnich partnerów Ukraina nie będzie w stanie wygrać tej wojny”. Jak informowały w poniedziałek media, rząd Stanów Zjednoczonych spodziewa się, że podczas środowego spotkania prawie 50 krajów w ramach Grupy Kontaktowej Ukrainy w Brukseli padnie wiele deklaracji dotyczących dostaw broni i sprzętu dla Ukrainy.

Ukraińscy urzędnicy ostrzegają, że Rosja zyskuje na sile w regionie Donbasu na wschodzie Ukrainy, a konkretnie w mieście Siewierodonieck, w którym w ostatnim czasie dochodzi do jednych z najcięższych walk. Niektórzy ukraińscy urzędnicy twierdzą, że bez dostaw większej ilości broni coraz trudniej będzie powstrzymać sukcesy rosyjskich wojsk lub odzyskać okupowane tereny w regionie.

– Słyszymy, co mówią, absolutnie słyszymy – powiedział wysoki rangą funkcjonariusz obrony, który mówił o „pilności” spotkania grupy w Brukseli.

Urzędnik nie podał szczegółów odnośnie tego, które kraje zdecydowałyby się na nowe pakiety wojskowe dla Ukrainy ani co miałyby one zawierać, ale zauważył, że USA “bardzo ściśle współpracują” z innymi krajami, aby dowiedzieć się, czego potrzebują ukraińskie siły zbrojne, a następnie znaleźć te systemy i dostarczyć je na Ukrainę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przy każdej okazji żąda większej pomocy Zachodu w wojnie z Rosją. Portal “Deutsche Welle” przypomniał niedawną wypowiedź ukraińskiego przywódcy dla niemieckich mediów: “Musimy razem zrobić jeszcze o wiele więcej, by wygrać tę wojnę” – powiedział w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika “Die Zeit”.

Jego kraj potrzebuje w szczególności o wiele więcej nowoczesnych pocisków artyleryjskich, jak wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe o większym zasięgu i podobne systemy. Prezydent Ukrainy odniósł się do debaty na temat zakresu wsparcia ze strony niemieckiego rządu, mówiąc, że dostawy z Niemiec są wciąż mniejsze niż mogłyby być – zaznaczył “Deutsche Welle”.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!