Wiadomości

Ukraina może pozyskać Abramsy wcześniej: rozważają przekazanie czołgów z zasobów Pentagonu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykańskie czołgi Abrams dla Sił Zbrojnych Ukrainy mogą przybyć wcześniej niż wcześniej zapowiadano. Poinformował o tym serwis Breaking Defense.

W zeszłym miesiącu amerykańskie media, powołując się na własne źródła, poinformowały, że 31 czołgów podstawowych M1A2 zostanie zakupionych w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI) i nie będą to czołgi wycofane ze stanu Armii USA.

Jednak Breaking Defense dowiedział się od Stanleya Browna, pierwszego zastępcy sekretarza stanu Biura ds. Polityczno-Wojskowych (Bureau of Political-Military Affairs), że decyzja o przydzieleniu czołgów w ramach programu USAI nie została jeszcze podjęta. Zasugerował, że czołgi Abrams mogłyby pochodzić z zapasów armii amerykańskiej – w ramach programu PDA (Presidential Drawdown Authority).

Taki krok mógłby potencjalnie przyspieszyć dostawę amerykańskich czołgów na Ukrainę. Ale może też zostać zastosowana opcja mieszana, a więc czołgi będą pochodzić z dwóch różnych źródeł i zostać przekazane w ramach dwóch różnych programów. Obecnie, według Stanleya Browna, w USA wciąż toczą się dyskusje na temat konkretnego rozwiązania.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!