Europa Wiadomości

Ukraina krytykuje zniesienie sankcji przez USA w sprawie Nord Stream 2

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podkreśla prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, Ukraina jest bardzo zaskoczona decyzją Prezydenta Stanów Zjednoczonych o zniesieniu sankcji na Nord Stream 2. Nowy gazociąg prowadzony po dnie Bałtyku nazwał „bronią w rękach Rosji”.

Stany Zjednoczone, pomimo wcześniejszych zapowiedzi twardej polityki wobec Niemiec i Rosji w sprawie gazociągu zniosły większość sankcji na to właśnie przedsięwzięcie. Władze USA pod koniec maja zdecydowały o odstąpieniu od sankcji wobec budującej ten rurociąg spółki Nord Stream 2 AG. Zełenski w rozmowie z portalem Axios zaznaczył, że Ukraina była „bardzo nieprzyjemnie zaskoczona” tą decyzją. Dodał, że dowiedział się o niej z mediów.

Prezydent Ukrainy twierdzi, że zniesienie sankcji oraz ułatwienie zakończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 jest „bronią” w rękach Rosjan. Podkreśla także, że nie do końca rozumie zachowanie Amerykanów, którzy zapewniali go o wspólnych interesach w tym regionie. Nie oczekiwał, że amunicję do rzeczonej „broni” dostarczą Rosjanom właśnie przedstawiciele administracji rządu USA.

Zełenski stwierdził, , że prezydent USA Joe Biden wciąż ma możliwość powstrzymania dokończenia tego projektu. Podkreślił też, że kwestia dołączenia Ukrainy do NATO powinna zostać podjęta natychmiast ze względu na bezpośrednie zagrożenie jego kraju. Dodał, że prawdziwym sygnałem byłoby otrzymanie przez Ukrainę Planu Działań na rzecz Członkostwa (Membership Action Plan – MAP).

Prezydent Ukrainy deklaruje gotowość do spotkania z Bidenem w dowolnym czasie i miejscu. Musi się to jednak stać przed jego spotkaniem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 16 czerwca w Genewie.

Źródło: medianarodwe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!