Europa Wiadomości

Ukraina jest oburzona słowami Emmanuela Macrona na temat ukraińskich imigrantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl prezydent Emmanuel Macron oświadczył, że woli legalnych imigrantów z dawnych francuskich kolonii w Afryce niż osoby, które dostają się do Francji przez „bułgarskie lub ukraińskie podziemne siatki”. W związku z tymi wypowiedziami, MSZ Ukrainy wezwało na rozmowę francuskiego ambasadora.

Prezydent Francji Emmanuel Macron udzielił ostatnio wywiadu prawicowemu magazynowi „Valeurs Actuelles”, w którym pytany był m.in. o kwestię walki z nielegalną imigracją. Zaznaczył, że w szczególności chce zwalczać tzw. społeczeństwa równoległe, tzn. tworzone poza społeczeństwem francuskim przez nieintegrujących się imigrantów. Mówił też o konieczności legalnej imigracji i zatrudniania się przez obcokrajowców zgodnie z prawem. W tym kontekście wspomniał również o Bułgarach i Ukraińcach.

„Wolę ludzi, którzy przybywają legalnie z Gwinei lub z Wybrzeża Kości Słoniowej [dawne kolonie francuskie w Afryce – red.] (…) niż przez tajne bułgarskie lub ukraińskie kanały” [wzg. „przez bułgarskie lub ukraińskie podziemne siatki”; oryg. „que des filières bulgares ou ukrainiennes clandestines”; niektóre media pomijają w cytowaniach wzmiankę o sieciach bułgarskich, inne tłumaczą sformułowanie „filières clandestines” jako „szajki” lub „bandy” – red.] – powiedział prezydent Francji.

Wypowiedzi Macrona odnotowały również media ukraińskie, podkreślając krytyczne wypowiedzi prezydenta nt. „podziemnych ukraińskich siatek”, pisząc wręcz o „ukraińskich bandach”. Portal Strana.ua zwraca uwagę, że słowa te padły w czasie przygotowań do szczytu tzw. normandzkiej czwórki, z udziałem Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec.

W związku z sytuacją, Ambasador Francji w Kijowie, Etienne de Poncins, został wezwany w piątek do MSZ Ukrainy, żeby wytłumaczył się ze słów swojego prezydenta. Według oficjalnego komunikatu ukraińskiego ministerstwa, ambasador powiedział, że strona francuska nie ma w tej chwili żadnych obiekcji wobec Ukraińców przyjeżdżających do Francji. Twierdził też, że słowa Macrona odnosiły się do problemów związanych z migracją i legalnym zatrudnieniem i że zostały one wyjęte przez media z kontekstu.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!