Europa Polska Wiadomości

Ukraina będzie korzystać z polskich portów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nakolei.pl do Portu w Kołobrzegu dotarł pociąg towarowy przewożący ziarno kukurydzy, pochodzące z Ukrainy.

Jak poinformował Port Morski w Kołobrzegu, wczoraj (6 kwietnia 2022 r.) z samego rana do Portu zawitał pierwszy od bardzo dawna pociąg towarowy, który dostarczył pochodzące z Ukrainy ziarno kukurydzy.

Jest to jeden z dwóch składów jakie przyjadą do portu w tym miesiącu. Druga dostawa spodziewana jest w okolicach 13-14 kwietnia. Łączna ilość przywiezionego ładunku wyniesie 5 tysięcy ton – informuje Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg.

Po 19 kwietnia zmagazynowana w porcie kukurydza ma zostać przetransportowana drogą morską do portu w Rotterdamie.

Cała procedura transportu ładunku kukurydzy przez port w Kołobrzegu ma na razie charakter pilotażowy, niemniej jednak mamy nadzieję, że ten rodzaj ładunku zagości w naszym porcie na stałe – tłumaczy Zarząd Portu.

Koleje Ukraińskie stale przygotowują się do wzmocnienia ruchu pociągów towarowych, które byłyby skierowane na Zachód. Kolejarze wznowili prace przy elektryfikacji szlaku z Kowel do granicy z Polską, gdzie trasa łączy się z linią kolejową nr 65 (czyli szerokim torem LHS). W ten sposób chcą zwiększyć masy pociągów, przepustowość, ale również i zmniejszyć koszty operacyjne.

Także ukraińscy producenci w miarę możliwości cały czas produkują tabor. W samym marcu br.,JSC Dneprovagonmash posiadający swoje hale produkcyjne w Dnieprze – wyprodukował 37 otwartych wagonów. W kwietniu zaplanowano produkcję 50 wagonów.

Flotę taborową Kolei Ukraińskich wzmacnia także tabor, który należy (a wręcz należał) do rosyjskich firm, a pozostał na terytorium Ukrainy. Łącznie na Ukrainie zostało około 15 tys. rosyjskich wagonów, a wśród nich takie, które należą m.in. do Gazpromu.

Źródło: nakolei.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!