Europa Wiadomości

Ukraina: Ambasadorzy obcych państw naciskają na społeczeństwo by to zaakceptowało gejowskie marsze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Miesiąc przed mającym się odbyć w Kijowie, organizowanym przez środowiska homoseksualne  tzw. „Marszem równości”, dyplomaci z 16 państw m.in. Australii, Belgii, Danii jak również  szef przedstawicielstwa Unii Europejskiej na Ukrainie zaapelowali wspólnie do społeczeństwa Ukrainy, aby zapewniło spokojny przemarsz uczestnikom homoparady.

„Ukraina osiągnęła znaczący postęp w uznawaniu i ochronie praw człowieka, ale ta praca nie jest jeszcze zakończona. Zachęcamy Ukrainę, opierając się na tych sukcesach, aby w przyszłości wspierać równość, godność i praworządność dla wszystkich… Społeczność międzynarodowa, tak jak dotychczas, wspiera bezpieczeństwo lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transseksualnych i interseksualnych – Ukraińców i ukraińskich kobiet, ich przyjaciół, rodziny i wszystkich zwolenników tolerancji i równości w Ukrainie” – piszą sygnatariusze apelu. Są nimi ambasadorzy na Ukrainie z Australii, Austrii, Belgii, Cypru, Danii, Kanady, Unii Europejskiej, Finlandii, Francji, Niemiec, Holandii, Norwegii, Portugalii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA.

Apel ten został skierowany w związku z niepokojami społecznymi, jakie wywołał w Kijowie ubiegłoroczny marsz środowisk homoseksualnych. Doszło wtedy do starć pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tzw. marszu równości, w którym brali udział ambasadorowie m.in. Wielkiej Brytanii i Kanady. Dlatego w tym roku dyplomaci poczuli się w obowiązku uświadomić Ukraińcom co, w rozumieniu państw które reprezentują, oznacza tolerancja.  „Jeszcze raz potwierdzamy nasze poparcie dla realizacji krajowej strategii na rzecz praw człowieka i odpowiedniego planu działania, w tym dalszych kroków w dziedzinie walki z dyskryminacją dla obywateli ze środowisk LGBT i zwalczania przestępstw z powodów nienawiści ze względu na orientację seksualną” – apelują do Ukraińców ambasadorzy.

W swoim apelu dyplomaci podali, że organizowany przez środowiska homoseksualne  tzw. „Marsz równości” odbędzie się w Kijowie  17 czerwca 2018 r. Zachęcają ukraińskie służby, żeby pomogły osobom homoseksualnym bezpiecznie przemaszerować tego dnia przez  Kijów. „Wspólnie wzywamy policję i urzędników państwowych na Ukrainie, aby wspierać i bronić praw osób LGBT i ich zwolenników w przeprowadzeniu tych działań” – piszą w apelu dyplomaci.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!