Europa Polska Wiadomości

Ukazał się finansowany przez Georga Sorosa raport mówiący o… prześladowaniu Ukraińców w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Ukraińcy w Polsce są w dużym stopniu dyskryminowani, zarówno w życiu publicznym, jak i indywidualnie – głosi raport wydany przez Związek Ukraińców w Polsce. Raport zrealizowano dzięki grantowi Fundacji im. Stefana Batorego, założonej przez amerykańskiego finansistę George’a Sorosa.

Autorzy opracowania uskarżają się, iż Ukraińcy są „obecnie postrzegani przez część społeczeństwa jako obcy, a nawet wrogi, nielojalny wobec państwa polskiego element”. Największe „zagrożenie, jakie dla relacji polsko-ukraińskich i bezpieczeństwa Ukraińców na terenie RP stwarzają swoimi działaniami polskie skrajnie nacjonalistyczne organizacje” i tu wymienia się m.in. ONR i MW. Dowiadujemy się również, iż polska opinia publiczna informowana jest o akcjach ukraińskich banderowców przez … „prorosyjskie środowiska i prowokatorów”, z inicjatywy których „w części mediów masowo w komentarzach pod artykułami zaczęły pojawiać się znane z rosyjskiej narracji wojny informacyjnej przeciwko Ukrainie argumenty o: „faszyzacji Ukrainy”, „kijowskiej juncie”.

– Elementem kumulującym wrogość była bardzo często podsycana w prasie, mediach elektronicznych oraz mediach społecznościowych jednostronna pamięć polsko-ukraińskich konfliktów z okresu 1918 r. i walk o Przemyśl, II wojny światowej oraz okresu powojennego – czytamy dalej. – Od 2013 r. można mówić o zaistnieniu w Polsce zmasowanej akcji propagandowej wobec „banderowców” (co w wielu środowiskach oznacza Ukraińców), na którą składają się nasycone jednostronnymi ocenami (często również pogardą i wrogością) wystąpienia w mediach, filmy wideo oraz animowane, wideoklipy muzyczne, tzw. wlepki, hasła na murach i transparentach, komentarze pod artykułami itp.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!