Wiadomości

UE zawarła umowę na dostawę nowego leku przeciw COVID-19

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Unia Europejska zawarła umowę na 55 tys. dawek potencjalnego nowego leku na COVID-19.

Jak poinformowała w czwartek Komisja Europejska, lek został opracowany przez amerykańskiego producenta Regeneron i szwajcarską firmę farmaceutyczną Roche. To pierwszy kontrakt UE na tego rodzaju lek.

Reuters wskazuje, że po podpisaniu umów na miliardy dawek szczepionek przeciw COVID-19, UE próbuje teraz zbudować portfolio leków, które mogłyby być skuteczne w walce z chorobą. Porozumienie z Roche zostało osiągnięte w kwietniu, ale szczegóły umowy nie zostały wówczas podane do wiadomości publicznej – informuje agencja.

Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział w czwartek, że UE zabezpieczyła 55 tys. dawek leku. Roche odmówił komentarza na temat liczby dawek, ale podał, że umowa obejmuje 37 krajów europejskich, w tym Wielką Brytanię i inne kraje spoza UE. Jedynym innym lekiem przeciw COVID-19 zakupionym przez UE jest przeciwwirusowy remdesiwir firmy Gilead.

Kraje europejskie będą mogły kupić lek Roche-Regeneron po jego zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków (EMA) lub krajowe organy regulacyjne. EMA poinformowała, że nie wyznaczyła daty ewentualnego zatwierdzenia tego preparatu, ponieważ firmy muszą najpierw formalnie złożyć wniosek o warunkowe zezwolenie.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!