Wiadomości

UE: węgierskie miasto nie może być Europejską Stolicą Kultury, ponieważ jest tam „zbyt wielu szczęśliwych białych ludzi”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jury przyznające tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (EKF 2023) stwierdziło, że jedno z miast uczestniczących w projekcie jest „zbyt białe i nie ma wystarczającej liczby imigrantów”.

Węgierskie miasto Székesfehérvár przygotowało film promocyjny dla jury. Film pokazuje najpiękniejsze miejsca w mieście oraz szczęśliwych mieszkańców. Unijnemu jury film promujący Székesfehérvár się nie spodobał:

„Jest tam zbyt wielu szczęśliwych białych ludzi, a za mało jest imigrantów” – zauważyło jury.

Film ów, który pojawił się także na YouTube, Jeden z ekspertów Unii Europejskiej skwitował następująco: “”To jest film propagandowy dla białej chrześcijańskiej Europy; wszyscy są biały, szczęśliwi i tańczą na ulicach.”

Burmistrz węgierskiego miasta, dr András Cser-Palkovics, odniósł się w środę konferencję prasową do decyzji jury. Powiedział, że w rzeczywistości nie przeprowadzono żadnych przesłuchań ekspertów, a decyzja opierała się wyłącznie na codziennych problemach politycznych, a zarzuty zostały skierowane do Székesfehérvár i delegacji. Zwrócił też uwagę, iż nie podobało się też to, iż w filmie było zbyt wiele krzyży oraz kościołów, a co gorsza, władze miasta najwyraźniej uznawały to za wartość.

Jury postanowiło ostatecznie zarekomendować Győr, Debrecen i Veszprém jako finalistów Europejskiej Stolicy Kultury.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!