Świat Wiadomości Żydzi

UE potępiła izraelskiego ministra za rasistowskie wybryki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Unia Europejska potępiła uwagi izraelskiego ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gvira w związku z brakiem swobody przemieszczania się Arabów na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. O sprawie pisał m.in. portal middleeastmonitor.com.

UE przypomniała, że stosunki między nią i Izraelem powinny opierać się na poszanowaniu praw człowieka i zasad demokracji – podała oficjalna palestyńska agencja informacyjna Wafa. Krytyka spadła na Izrael po bulwersujących słowach tamtejszego ministra bezpieczeństwa narodowego.

-Prawo moje, mojej żony i moich dzieci do poruszania się po drogach Judei i Samarii jest ważniejsze niż prawo Arabów do przemieszczania się – powiedział Ben-Gvir w środę w wywiadzie dla izraelskiego Kanału 12.

Ostre słowa Żyda spotkały się z powszechnym potępieniem, w tym ze strony Stanów Zjednoczonych, które określiły je jako „retorykę rasistowską”.

-Wszyscy ludzie są równi i powinni być traktowani w ten sam sposób. W tym kontekście wartości demokracji i poszanowania praw człowieka mają kluczowe znaczenie dla partnerstwa UE-Izrael, w tym w odniesieniu do osób żyjących pod okupacją na terytorium Palestyny – zauważyła UE, jednocześnie przypominając, że osiedla są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego i stanowią przeszkodę dla pokoju. Blok ponownie wyraził swój sprzeciw wobec izraelskiej polityki osadniczej, która obejmuje ograniczenia w przemieszczaniu się Palestyńczyków.

Na mocy Porozumień z Oslo z 1995 roku pomiędzy Izraelem a Organizacją Wyzwolenia Palestyny (OWP) Zachodni Brzeg, łącznie ze Wschodnią Jerozolimą, został podzielony na trzy części – obszary A, B i C.

Podczas gdy obszar A stanowi 18 procent Zachodniego Brzegu i jest kontrolowany przez Autonomię Palestyńską pod względem bezpieczeństwa i administracji, obszar B obejmuje 21 procent terytorium i znajduje się pod palestyńską administracją cywilną i izraelską kontrolą bezpieczeństwa. Strefa C, która stanowi 61 procent Zachodniego Brzegu, znajduje się pod kontrolą cywilną i bezpieczeństwa Izraela.

Według szacunków, w 164 osadach i 116 placówkach na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu, mieszka około 700 000 żydowskich osadników. Zgodnie z prawem międzynarodowym wszelkie osiedla żydowskie na terytoriach okupowanych uważane są za nielegalne.

Polecamy również: Amerykańskie muzeum promuje wywoływanie demonów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!