Wiadomości

Udaremniono próbę zbrojnego przewrotu w Obwodzie Lwowskim?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal unian.ua, członkowie grupy zbrojnej z Obwodu Lwowskiego planowali zebrać 100 ludzi, zabezpieczyć ich pod względem finansowym i dostarczyć im broń w celu przeprowadzenia zamachów terrorystycznych i przechwycenia przy użyciu siły władzy.

 

Poinformowała o tym rzecznik Prokuratury Obwodu Lwowskiego Marian Gajowska. Przeciwko trzem podejrzanym sprawę przekazano do sądu wczoraj.

 

– Ogólnie rzecz biorąc, członków grupy przestępczej było pięciu. Czterej zostali aresztowani, trzech wkrótce stanie przed sądem, a co do jednego z obwinionych, to jest już wyrok skazujący. Planowali oni kilka wybuchów na liniach kolejowych w mieście Lwowie i w Obwodzie Lwowskim. Ponadto planowali opanować budynki instytucji państwowych na terenie Obwodu Lwowskiego, leżące w obszarze górzystym i zalesionym. W tym celu planowali zebrać co najmniej 100 osób, a także zapewnić im finansowe wsparcie. Zbierali informacje, gdzie można zdobyć nielegalną broń. Na koniec planowali przechwycić instytucje państwowe – powiedziała Gajowska.

 

Nie udało im się jednak zrealizować swych planów – organa ścigania zdołały zapobiec atakom terrorystycznym. Podczas aresztowania jeden z nich stawił opór i ranił funkcjonariusza SBU.

 

Jak twierdzi lwowska prokuratura, członkowie grupy prowadzili obserwację linii kolejowych w miejscach, gdzie zamierzali przeprowadzić akcje terrorystyczne, a ponadto przeprowadzili serię próbnych wybuchów. Organom ścigania udało się przechwycić magazyn broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych. Ujawniono tam między innymi granatniki RPG-7 wraz z granatami do niego i RPG-26, karabin Kałasznikow i amunicję do niego w ilości ponad 1000 szt, osiem sztuk przerobionej broni palnej, 2 kg materiału wybuchowego RDX, 1 kg trotylu, substancje do produkcji w warunkach domowych materiałów wybuchowych w ilości 5 kg, eklektrodetonatory, bezpieczniki, itd.

 

/unian.ua/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!