Wiadomości

Udaremniono nielegalny wywóz broni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy udaremnili wywóz z naszego kraju 1 000 sztuk elementów broni oraz ujawnili nielegalną fabrykę części do karabinka szturmowego AKM. Wartość zabezpieczonych przedmiotów wynosi około 2 500 000 zł.

Na terenie Portu Lotniczego w Poznaniu-Ławicy funkcjonariusze SG ujawnili w przesyłce cargo 1 000 sztuk trzonów zamka do karabinka szturmowego AKM. Zgodnie z ustawą o broni i amunicji są to istotne części broni palnej, a tym samym traktowane są jak broń palna. Przesyłka, która miała trafić do USA, została nadana przez firmę nieposiadającą koncesji na handel bronią. Po konsultacjach z ekspertami laboratorium kryminalistycznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu funkcjonariusze SG zatrzymali przesyłkę.

Podczas przeszukania budynków należących do firmy, która byłą nadawcą przesyłki, ujawniono profesjonalne maszyny służące do produkcji części broni, rysunki techniczne z danymi do wytwarzania zamków do karabinka szturmowego AKM, niemal 4 000 sztuk zamków w postaci półfabrykatów, 1 200 kompletnych sztuk zamków oraz inne części do karabinka szturmowego AKM. Ponadto na terenie zakładu znajdowały się dwie gotowe do transportu przesyłki, które łącznie zawierały 6 338 sztuk zamków do karabinka szturmowego AKM. Całkowita wartość ujawnionych przedmiotów wynosi niemal 2 500 000 zł.

Obecnie funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy prowadzą czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań-Jeżyce i wyjaśniają wszystkie okoliczności sprawy. Sprawdzają m.in. od kiedy firma zajmowała się produkcją oraz handlem, a także gdzie miały trafić zabezpieczone części broni. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Produkcja broni palnej bez wymaganego zezwolenia lub handel nią są zagrożone karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

/strazgraniczna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!