Europa Wiadomości

Ubrania norweskich sportowców zostały uznane za nazistowskie z powodu obecności na na nich nordyckich run

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Po prezentacji ubrań w kraju wybuchła awantura. Wiele osób uważa, że kolekcja dla narciarzy to promocja nazistowskich symboli.
 Na strojach przygotowanych dla narciarzy znalazła się runa Tyr. Symbol na ubraniu spotkał się z falą krytyki ponieważ jest używany przez środowiska neonazistowskie. Projekt ubrań miał nawiązywać do wikingów. Swetry pojawiły się w ramach kolekcji o nazwie “atak wikingów”. Runa Tyr oznacza bowiem nordyckiego boga wojny.

Symbolu używa też Nordycki Ruch Oporu. To skrajna organizacja propagująca narodowy socjalizm. Ich celem jest stworzenie północnoeuropejskiej republiki, w skład której wchodziłyby Norwegia, Szwecja, Finlandia, Dania i Islandia.

Projektantka ubrań chciała wycofać swetry ze sprzedaży. Margaretha Finseth stwierdziła, że nie chce wspierać w ten sposób skrajnej prawicy – czytamy w “The New York Times”. Przyznała, że przestraszyło ją, że na następnej politycznej demonstracji mogą pojawić się uczestnicy w ubraniach zespołu narciarskiego.

Taka opinia spotkała się z falą krytyki. Norwegowie podkreślali, że mała grupa nie może zawłaszczać symboli, które są związane z kulturą całego narodu. Producent postanowił nie usuwać swetrów. Dyrektor firmy Dale of Norway stwierdził nawet, że neonaziści maszerują z norweskimi flagami, co nie znaczy, że powinno się ich przestać używać.

Źródło: o2.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!