Wiadomości

Ubiegający się o azyl we Francji imigrant, podający się za dziecko, ma 47 lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dwóch przybyłych z Afryki mężczyzn ubiegało się o azyl we Francji, twierdząc przy tym, że obaj są niepełnoletni. Okazało się jednak coś innego…

Funkcjonariuszom na komisariacie policji w gminie Angoulême podali, że mają po 16 lat, dzięki czemu mogliby oni skorzystać ze środków mających na celu pomoc małoletnim osobom ubiegającym się o azyl, informuje Charente Libre.

Jeden z mężczyzn, który twierdził, że pochodzi z afrykańskiego Mali, jak się okazało, miał 21 lat. Drugi z mężczyzn, który przedstawił policji świadectwo urodzenia z Gwinei, miał lat… 47, co stwierdzono na podstawie odcisków palców, które udało się powiązać z odciskami z paszportu, którego używał przy wjeździe do Hiszpanii.

Prokurator Republiki Montpellier, Christophe Barret, zauważył, że do tego rodzaju sytuacji w Angoulême dochodzi nie po raz pierwszy.

„Niedawno samotny małoletni, wspierany przez radę powiatu Hérault mówił, że ma 17 lat. Wydział miał wątpliwości. Szczegółowa weryfikacja pozwoliła stwierdzić, że miał 32 lata” – powiedział prokurator.

Problem fałszywych nieletnich migrantów we Francji został podniesiony w zeszłym roku, kiedy policja w Montpellier zdołała zniszczyć siatkę fałszerzy z Wybrzeża Kości Słoniowej, która fałszowała dokumenty, aby pomóc dorosłym migrantom ubiegać się o azyl jako nieletni. Łącznie migranci, którzy wykorzystali sfałszowane dokumenty, byli w stanie oszukać francuskich podatników na sumę prawie miliona euro.

W innych krajach też zdarzały się przypadki dorosłych podających się za dzieci, na przykład w Niemczech. W Hamburgu w 2017 roku 49 procent rzekomych nieletnich okazało się dorosłymi.

Szwedzka Krajowa Rada Medycyny Sądowej (RMV) opublikowała również dane z 2017 r., które pokazują, że większość przypadków spornych „niepełnoletnich” migrantów to w rzeczywistości dorośli.

Podczas medycznego testowania 1.481 migrantów w celu ustalenia, czy kłamali oni o tym, że nie ukończyli 18 lat, okazało się, że 1.215, czyli 86 procent, badanych osób to dorośli.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!