Europa Świat Wiadomości

Tysiące Żydów chce uzyskać hiszpańskie obywatelstwo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl wraz z końcem września upłynął termin składania wniosków o przyznanie hiszpańskiego obywatelstwa przez potomków sefardyjskich Żydów wypędzonych w XV wieku z Hiszpanii. Wnioski takie złożyło 127 tys. osób – informuje BBC.

W XV wieku władcy Hiszpanii wydali edykt nakazujący Żydom przejście na katolicyzm bądź opuszczenie kraju. Jak twierdzi BBC, wygnani Żydzi (zwani sefardyjskimi, od hebrajskiego słowa „Sefarad” oznaczającego Półwysep Iberyjski) przenieśli się głównie do Afryki Północnej, na Bałkany, do Turcji a później do Ameryki Łacińskiej (Polski w tym zestawieniu nie wymieniono). Szacuje się, że obecnie na świecie żyje co najmniej 2 mln sefardyjskich Żydów. W 2015 roku Hiszpania uchwaliła ustawę mającą zadośćuczynić potomkom wypędzonych poprzez umożliwienie im uzyskania hiszpańskiego obywatelstwa. Z możliwości tej skorzystało 127 tys. osób składając odpowiednie wnioski.

Najwięcej wniosków wpłynęło z Ameryki Łacińskiej, najwięcej z Meksyku – około 20 tys. Na kolejnych miejscach znalazły się Wenezuela i Kolumbia.

Wnioskodawcy musieli udowodnić związek rodzinny ze średniowieczną Hiszpanią, co w wielu przypadkach okazało się trudne. Trzeba było także uzyskać świadectwo sefardyjskiego pochodzenia za pośrednictwem notariusza w Hiszpanii.

Osoby ubiegające się o obywatelstwo Hiszpanii mogą zachować dotychczasowe obywatelstwo, mimo iż Hiszpania zasadniczo nie zezwala na podwójne obywatelstwo. Kandydaci musieli zdać testy z kultury i konstytucji Hiszpanii oraz wykazać się znajomością języka hiszpańskiego lub jego żydowskiego dialektu. Nie mają jednak obowiązku zmiany miejsca zamieszkania. Ceremonia nadania obywatelstwa będzie odbywała się w hiszpańskim konsulacie w kraju ich pochodzenia.

Przed ustawą z 2015 r. sefardyjscy Żydzi mogli starać się o hiszpańskie obywatelstwo dopiero po dwóch latach pobytu w Hiszpanii lub za specjalnym pozwoleniem rządu. W większości przypadków musieli zrezygnować z obywatelstwa swojego kraju pochodzenia.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!