Świat Wiadomości

Twitter i Facebook przygotowują się do przekazania konta prezydenckiego Joe Bidenowi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu tvp.info Twitter i Facebook przygotowują się do przekazania kontroli nad kontem „@POTUS” i profilami administracji Białego Domu Joe Bidenowi. Oba portale poinformowały o tym w sobotę, jako termin podając 20 stycznia 2021 roku, na kiedy zaplanowana jest inauguracja nowego prezydenta USA. Nie znaczy to, że Donald Trump zniknie z sieci – zauważa portal Politico.com.

Konto „@POTUS” na Twitterze (skrótowiec od tytułu Presiden of the United States), przechodzi z jednego prezydenta USA na kolejnego. To samo dotyczy kont „@whitehouse”, „@VP”, „@FLOTUS” – kolejno administracji Białego Domu, amerykańskiego wiceprezydenta oraz pierwszej damy.

Choć urzędujący prezydent Donald Trump rozpoczął batalię prawną, podważając wyniki wyborów prezydenckich, największe platformy społecznościowe już szykują się do „przekazania władzy” – przynajmniej nad oficjalnymi kontami prezydenta i jego administracji.

„Twitter aktywnie przygotowuje się do wsparcia przeniesienia instytucjonalnych kont Białego Domu na Twitterze 20 stycznia 2021 r.” – poinformował rzecznik Twittera Nick Pacilio w oświadczeniu cytowanym przez Politico.

Pacilio dodał, że podobnie jak w trakcie zmiany administracji cztery lata wcześniej, proces ten jest prowadzony „w ścisłej konsultacji z National Archives and Records Administration (NARA) – rządową agencją odpowiedzialną za archiwizację dokumentów.

Wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych czeka na ostatecznie rozstrzygnięcie. Moment ten przybliżyło ponowne podliczenie w spornym…

To właśnie do zarządzanego przez NARA konta „@POTUS44” trafiły wpisy z konta „@POTUS”, gdy kończył urzędowanie Barack Obama.

Także Facebook planuje już działania zmierzające do przekazania kontroli nad oficjalnymi kontami Joe Bidenowi.

„W 2017 roku współpracowaliśmy zarówno z administracją Obamy, jak i przyszłą administracją Trumpa, aby upewnić się, że przeniesienie ich kont na Facebooku i Instagramie przebiegnie bezproblemowo 20 stycznia i spodziewamy się, że zrobimy to samo teraz” – oświadczyli przedstawiciele Facebooka w odpowiedzi na pytania Agencji Reutera.
Jak dotąd rządzony przez Trumpa Biały Dom odmówił udziału w publicznej dyskusji na temat szczegółów przekazania władzy prezydenckiej, w tym tego, co stanie się z zasobami cyfrowymi, takimi jak rządowe konta w mediach społecznościowych.

Politico zauważa jednak, że Donald Trump wcale nie zniknie z sieci. Równolegle do rządowych kont prowadził bowiem prywatne profile „@realDonaldTrump” – zarówno na Facebooku, jak i Twitterze.

Żeby się nie przeliczyli…

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!