Wiadomości

Tusk odpowiedział na krytykę ze strony Brytyjczyków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk odpowiada na krytykę władz Wielkiej Brytanii i części mediów po szczycie w Salzburgu. Przywódcy unijnych krajów potwierdzili wspólne stanowisko i krytykę niektórych propozycji rządu w Londynie. Na Wyspach unię krytykowano z kolei za brak woli kompromisu i publiczne upokorzenie brytyjskiej premier.

Szef Rady napisał w oświadczeniu, że propozycja władz w Londynie z lipca została poważnie przeanalizowana przez unijne kraje. – Wnioski z tych analiz były znane stronie brytyjskiej w szczegółach od wielu tygodni – dodał Donald Tusk.

Chodziło przede wszystkim o propozycję rozwiązania kwestii irlandzkiej – to znaczy próby uniknięcia granicy między należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną a Republiką Irlandii, krajem członkowskim Unii. Przewodniczący Rady napisał też w oświadczeniu, że stanowisko brytyjskiej premier przed szczytem i na samym szczycie było zaskakująco twarde i bezkompromisowe.

– Odpowiedzią przywódców 27-mki było ponowne podkreślenie zaufania do głównego negocjatora i powtórzenie stanowiska w sprawie integralności jednolitego rynku i kwestii Irlandii – napisał Donald Tusk wyrażając jednocześnie nadzieję na znalezienie kompromisowego rozwiązania, które zadowoli obie strony.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!