Wiadomości

Tusk nie wie, że umowa dotycząca relokacji imigrantów wygasła?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Donald Tusk powiedział dziennikarzom w Brukseli, że nie widzi przyszłości dla projektu relokacji uchodźców. Szefowi Rady Europejskiej najwyraźniej umknęło, że decyzja o relokacji przez państwa UE uchodźców z Grecji i Włoch wygasła już w zeszłym miesiącu – zauważa portal niezalezna.pl.

– W najbliższych kilkunastu tygodniach musimy przeciąć tych kilka węzłów gordyjskich. Do nich należy m.in. kwestia przymusowej relokacji. Tutaj nie widzę jakiejś specjalnej przyszłości dla tego projektu, ale warto będzie znaleźć porozumienie, które nie będzie separowało Polski i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej od reszty Europy – powiedział Tusk w przeddzień rozpoczynającego się jutro szczytu unijnego.

Tymczasem decyzja o relokacji przez państwa UE uchodźców z Grecji i Włoch wygasła w ubiegłym miesiącu. 

Polska odmówiła, podobnie jak Węgry, przyjmowania w jej ramach uchodźców. KE wszczęła wobec tych dwóch państw oraz Czech, które przyjęły ich bardzo niewielką liczbę, procedurę o naruszenie prawa UE. Sprawa nie została jednak jeszcze skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Migracja, stosunki UE z Turcją, porozumienie nuklearne z Iranem, a także Brexit oraz nowy sposób pracy Rady Europejskiej mają być głównymi tematami dwudniowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!