Wiadomości

Tureckie systemy przeciwlotnicze dalekiego zasięgu produkcji krajowej wejdą do służby w 2023 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

System obrony powietrznej i przeciwrakietowej dalekiego zasięgu (UMBHFSS) SİPER wejdzie na wyposażenie Tureckich Sił Zbrojnych w 2023 roku.

Słabość tureckiej obrony przeciwlotniczej to rzecz znana od dawna. Wykorzystywane przez Turcję systemy obrony przeciwlotniczej to w większości importowane starocie, których wartość bojowa jest niewielka. Zmienić tę sytuację miał z jednej strony zakup rosyjskich systemów dalekiego zasięgu S-400, z drugiej zaś wdrożenie rodzimych systemów przeciwlotniczych HISAR.

W skład rodziny HISAR, jak zakładano, miały wchodzić systemy krótkiego zasięgu HISAR-A (o zasięgu 15 kilometrów) oraz systemy średniego zasięgu HISAR-O (o zasięgu 25 km). HISAR-A miał być wprowadzany do służby, poczynając od roku 2020, a HISAR-O – od kolejnego roku. Turcja przystąpiła nadto do opracowywania wariantu dalekiego zasięgu, który początkowo oznaczono jako HISAR-U, a który ostatecznie funkcjonować ma jako SIPER.

Prawdopodobnie już w marcu 2020 roku do służby w Tureckich Siłach Zbrojnych trafiły pierwsze zestawy HISAR-A, zaś w czerwcu HISAR-O, ale tak jedne, jak i drugie nie zyskały pozytywnych opinii, wobec czego podjęto prace nad ich modyfikacją. Efektem tego jest właśnie HISAR-A+, a w przyszłości powinien pojawić się HISAR-O+.

Cały program uległ jednak kilkumiesięcznemu opóźnieniu, a to za sprawą embarga, które objęło także niektóre części do owych systemów. Trzeba było w związku z tym opracować krajowe zamienniki. 16 grudnia 2020 roku przeprowadzono strzelanie testowe, które przebiegło pomyślnie i system oznaczony jako HISAR-A+ wkrótce trafi na wyposażenie Tureckich Sił Zbrojnych, a później przyjdzie też czas na HISAR-O+.

Tymczasem tempa nabrały prace nad systemem dalekiego zasięgu…

Jak poinformował Ismail Demir, szef tureckiej Dyrekcji Przemysłu Obronnego (Savunma Sanayii Başkanlığı), w systemach SİPER zastosowane zostaną podobne rozwiązania, gdy chodzi o silnik, jak w HİSAR-A i HİSAR-O, co ma zapewnić maksymalną wydajność podczas strzelania w pionie, a także ma byćją być wyposażone w aktywny radar oraz czujnik podczerwieni.

„SİPER wejdzie na stan w 2023 roku” – dodał Demir.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!