Wiadomości

Turecki sąd skazał 17 byłych wojskowych na kary wielokrotnego dożywocia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Turecki sąd skazał 17 byłych wojskowych na kary wielokrotnego dożywocia za próbę naruszenia porządku konstytucyjnego. 174 osoby otrzymały mniejsze kary więzienia, a 33 uniewinniono. Był to jeden z największych procesów, jakie odbyły się w Turcji w związku z nieudanym zamachem stanu w lipcu 2016 roku.Turecki sąd skazał 17 byłych wojskowych na kary wielokrotnego dożywocia za próbę naruszenia porządku konstytucyjnego. 174 osoby otrzymały mniejsze kary więzienia, a 33 uniewinniono. Był to jeden z największych procesów, jakie odbyły się w Turcji w związku z nieudanym zamachem stanu w lipcu 2016 roku.

Siedemnastu byłych wojskowych, w tym dowódca tureckich sił powietrznych, generał Akin Ozturk, skazanych karę dożywocia, nie będzie mogło ubiegać się o amnestię. Proces w tej sprawie rozpoczął się w maju 2017 roku. Po rozprawie turecki minister sprawiedliwości stwierdził, że oskarżeni otrzymali takie kary na jakie zasłużyli i że sprawiedliwości stało się zadość.

Podczas nieudanego zamachu stanu w Turcji zginęło co najmniej 250 osób. W reakcji na to Ankara przeprowadziła masowe czystki. Aresztowanych zostało prawie 80 tysięcy osób podejrzanych o związki z ruchem Fethullaha Gulena – muzułmańskiego duchownego, którego tureckie władze oskarżają o zorganizowanie puczu.

Ponad 150 tysięcy osób, w tym wojskowi, urzędnicy, sędziowie, nauczyciele i dziennikarze, zostało zwolnionych z pracy lub zawieszonych w wykonywaniu czynności służbowych.

Zachodnie kraje i organizacje broniące praw człowieka ostro krytykowały Turcję za skalę czystek. Wielu twierdziło, że prezydent Recep Tayyip Erodgan wykorzystał sytuację, aby pozbyć się swoich politycznych przeciwników.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!