Wiadomości

Turcy rzucają wyzwanie Iranowi. I nie tylko…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Samarkandzie spotkali się dziś przywódcy państw tureckich. Już na wstępnie padły mocne słowa. Oto bowiem prezydent Republiki Azerbejdżanu İlham Əliyev, zwracając się do uczestników szczytu Organizacji Państw Tureckich, upomniał się o prawa mieszkańców, należącego do Iranu, Południowego Azerbejdżanu.

„Świat turecki obejmuje nie tylko niepodległe kraje tureckie i ma szersze granice geograficzne. Myślę, że już najwyższy czas, aby prawa obywateli, bezpieczeństwo, zachowanie tożsamości narodowej, ochrona przed asymilacją Turków żyjących poza granicami Organizacji Państw Tureckich zostały uwzględnione przez tę organizację. Możliwość nauki w języku ojczystym w szkołach powinna realizować przez młode pokolenie żyjące w świecie tureckim. Niestety czterdzieści milionów Azerbejdżan żyjących poza granicami Republiki Azerbejdżanu jest pozbawionych tego prawa” – mówił prezydent Azerbejdżanu.

„Prawo do nauki w języku ojczystym dla naszych rodaków mieszkających w innych krajach należy postawić na pierwszym miejscu spraw Organizacji Państw Tureckich i w tym kierunku należy podjąć niezbędne działania. Rząd Azerbejdżanu przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia praw, wolności i bezpieczeństwa Azerbejdżanom mieszkającym w innych krajach” – dodał İlham Əliyev.

Przypomnijmy, że od blisko dwóch miesięcy w Iranie mają miejsce gwałtowne protesty, którym towarzyszą starcia z siłami porządkowymi. Wrzenie rewolucyjne ogarnęło wszystkie regiony, w tym także te, w których większość ludności stanowią Turcy. Media w Azerbejdżanie w ostatnich dniach zaostrzyły retorykę, wskazując na potrzebę “zjednoczenia Azerbejdżanu”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!