Felietony

Turcja zgodzi się na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO, o ile dostanie wolną rękę w Syrii?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że jego kraj, członek NATO, nie może pozytywnie ocenić planów Szwecji i Finlandii wstąpienia do Sojuszu. Nie wykluczył, że Turcja tu z przysługującego jej prawa weta.

Szwecja i Finlandia chciałyby przystąpić do NATO i wydaje się, że państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego zasadniczo chętnie widziałyby je w swoim gronie. Ale zastrzeżenia zgłosiła Turcja. Czy Erdogan nie chce rozszerzenia NATO o te dwa kraje skandynawskie?

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że kraje skandynawskie stały się bezpieczną przystanią dla terroryzmu. „W niektórych krajach są nawet członkami parlamentu” – powiedział. – „Szwecja stała się domem dla PKK i innych grup terrorystycznych. Nie patrzymy pozytywnie na ich przystąpienie do NATO” – dodał.

Erdogan podkreślił, że oczekuje od państw, które są sojusznikami Turcji lub takowymi chcą być, iż nie będą wspierać PKK / YPG. Stwierdził, że Turcja nie powtórzy tego samego błędu, który popełniła podczas akcesji Grecji do NATO. „Wykorzystują teraz NATO przeciwko nam” – podkreślił.

Tureccy dziennikarze przy okazji przypominają, że przez lata ze Szwecji szerokim strumieniem płynęło wsparcie dla Partii Pracujących Kurdystanu. Wskazują zarazem, że Amerykanie najwyraźniej nie życzą sobie, by głównym beneficjentem porażek Rosji na Ukrainie stała się na Bliskim Wschodzie Turcja. Bo choć jakiś czas temu pojawiły się sygnały, iż USA gotowe są dać zielone światło Turcji do działań w Syrii, to ostatnie poczynania Waszyngtonu zdają się temu przeczyć.

A przypomnijmy też niedawne wezwania, kierowane przez Waszyngton do Azerbejdżanu, by powstrzymał się od “jednostronnych działań” w sporze z Armenią. Ciągle też nie doszło do odblokowania dostaw amerykańskiego uzbrojenia do Turcji…

Czy więc Turcja zablokuje poszerzenie NATO? Niekoniecznie. Większość komentatorów tureckich jest zdania, że chodzi raczej o rodzaj o uzyskanie czegoś dla siebie, przy czym na plan pierwszy wysuwają się tu sprawy Syrii i Południowego Kaukazu, gdzie Turcja ma obecnie sporo do zyskania, o ile nie zostanie zablokowana przez swoich sojuszników z NATO.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!