Wiadomości

Turcja zapowiada wznowienie ofensywy, jeśli Kurdowie się nie wycofają

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział że turecka ofensywa na północnym wschodzie Syrii zostanie wznowiona we wtorek wieczorem, jeśli do tego czasu siły Kurdów syryjskich nie wycofają się z tego regionu.

– Jeśli obietnice zostaną spełnione do wtorku wieczorem, kwestia strefy bezpieczeństwa będzie rozwiązana. Jeśli nie, operacja Źródło Pokoju zostanie wznowiona, jak tylko minie 120–godzinny termin (zawieszenia walk) – oświadczył Erdogan, przemawiając w Stambule do przedstawicieli zagranicznej prasy.

Zgodnie z warunkami porozumienia wynegocjowanego przez Erdogana i delegację USA z wiceprezydentem Mikiem Pence’em Turcja zgodziła się zawiesić na pięć dni ofensywę w Syrii i ją zakończyć, jeśli w tym czasie kurdyjska milicja YPG, uznawana przez Ankarę za ugrupowanie terrorystyczne, wycofa się z terenów w północno–wschodniej Syrii graniczących z Turcją.

– Wyznaczyliśmy limit: 120 godzin, po którego wygaśnięciu region ma zostać oczyszczony z terrorystów – powiedział Erdogan.

Polityk dodał, że w przyszłym tygodniu omówi ze swym rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem, jakie kroki należy podjąć w „strefie bezpieczeństwa”, jaką Ankara chce w zaatakowanym regionie. W jego ocenie Moskwa powinna przewodzić wysiłkom pokojowym na terenach Syrii, położonych na zachód od Eufratu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!