Wiadomości

Turcja przerzuca tysiące bojowników syryjskich do Libii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilka dni temu aktywiści Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR) udokumentowali zabicie dziewięciu protureckich bojowników w walkach z siłami feldmarszałka Haftara w kilku różnych miejscach w Libii, zwiększając całkowitą liczbę ofiar wspieranych przez Turcję syryjskich zastępców zabitych podczas operacji wojskowych w Libii do 199.

Zabici pochodzili z formacji Al-Mu’tasim Division, Sultan Murad, Suqur Al-Shamal Brigade, Al-Hamzat i Suleiman Shah”. Według źródeł SOHR opolegli oni w walkach w rejonie Salah Al-Din (w południowej części Trypolisu), Al-Ramlah (w pobliżu lotniska w Trypolisie), a także w rejonie Al-Hadabah, w okolicach Misraty i w innych miejscach.

Tymczasem Turcja kontynuuje wysyłanie syryjskich bojowników do Libii, gdzie walczą oni po stronie Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) przeciwko Libijskiej Armii Narodowej (LNA). Wiarygodne źródła SOHR potwierdziły, że nowa partia protureckich bojowników syryjskich właśnie przybyła do Libii.

W związku z tym liczba rekrutów, którzy przybyli do Trypolisu, wzrosła do prawie 5300. Niezależnie od tego prawie 2100 innych przybyło do Turcji, aby przejść szkolenie. SOHR twierdzi nadto, że dysponuje listą 37 byłych członków ISIS, których Turcja przerzuciła do Libii.

Tymczasem w zachodniej Libii część (większość?) oddziałów LNA broniących się w rejonie bazy lotniczej Al-Watiya miała wycofać się do Ridżban i Az-Zintan. Oznacza to zarazem, że – wbrew wcześniejszym doniesieniom – siłom GNA nie udało się w pełni zamknąć pierścienia okrążenia wokół zgrupowania wojsk LNA w rejonie bazy lotniczej Al-Watiya.

Czytaj też:

Wydaje się, że natarcie sił protureckich na Tarhunę utnknęło

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!