Islam Świat Wiadomości

Turcja: Nie udała się próba zamiany Bazyliki Hagia Sofia w meczet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl bazylika Hagia Sofia leżąca w zajmowanym od niemal sześciuset lat przez Turcję Stambule, dawnym Konstantynopolu, nie zostanie w najbliższym czasie zamieniona w meczet. Jak zdecydował turecki Sąd Najwyższy, nadal będzie pełnić rolę muzeum.

Bazylika Hagia Sofia, czyli kościół Mądrości Bożej, powstała w VI stuleciu po Chrystusie, stając się najważniejszą świątynią całego Cesarstwa Wschodniorzymskiego – siedzibą patriarchy i miejscem koronacji cesarzy bizantyńskich. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków muzułmanie bazylikę sprofanowali, dobudowując do niej minarety i zamieniając w meczet.

Odebranie budowli funkcji kultowych i przekształcenie jej w muzeum zalecił w 1934 roku pierwszy prezydent postimperialnej Turcji, Atatürk. W ostatnich latach coraz częściej słychać jednak apele konserwatywnych środowisk muzułmańskich o powrót do stanu poprzedniego.

Ostatnio to turecki Urząd ds. Ochrony Zabytków zaproponował, by przekształcić bazylikę w „miejsce modlitwy” dla muzułmanów”. To nie pierwszy raz, który urząd ten wystąpił z podobnym wnioskiem; zrobił to wcześniej już w roku 2004, ale propozycję odrzuciła wówczas Rada Państwa, czyli najwyższy rangą sąd administracyjny. Teraz ten werdykt powtórzył Sąd Najwyższy. Uzasadnienie wyroku budzi jednak obawy. Sąd tłumaczył, że rzecz rozbiła się o kwestie formalne, z wnioskiem wystąpiła bowiem organizacja, a nie, jak należało, osoba fizyczna.

Stąd przyszłość Hagii Sofii wciąż jest niepewna. W marcu tego roku sam prezydent Recep Tayyip Erdogan wyrecytował w „muzeum” pierwszy wers Koranu. Muzułmanie organizują też co roku w rocznicę zdobycia Konstantynopola demonstracje na placu przed dawną bazyliką, domagając się przekształcenia jej w meczet, co miałoby symbolizować tryumf islamizmu nad chrześcijaństwem.

Pierwsza bitwa została wygrana. Niestety jednak znając tendencje islamistów nie spoczną oni dopóki nie zniszczą wszystkich pozozstałości po chrześcijaństwie.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!