Wiadomości

Turcja liczy na podjęcie wspólnej akcji militarnej z Iranem przeciwko Kurdom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu oświadczył, że Ankara liczy na podjęcie wspólnej akcji militarnej z Teheranem przeciw Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). “Jeśli Bóg tak zechce, rozpoczniemy operację” – dodał, nie podając szczegółów.

Ankara w ciągu ostatnich lat wielokrotnie zabiegła o turecko-irańską ofensywę przeciw Kurdom na północy Iraku – przypomina AFP. PKK oraz Partia Wolności Kurdystanu (PJAK), grupująca irańskich Kurdów, mają swoje militarne zaplecze w Iraku.Turcja wkrótce zakończy budowę muru na granicy z Iranem, który ma utrudnić przemieszczanie się kurdyjskich bojowników z jednego kraju do drugiego.

– Prowadzenie wspólnej akcji – taka jest od dawna propozycja państwa tureckiego. (…) Staramy się razem czynić postępy w tej sprawie, przeprowadzane są liczne konsultacje między naszymi służbami wywiadowczymi stwierdził minister Spraw Wewnętrznych Turcji Suleyman Solyu.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił już w 2017 roku, po wizycie, jaką w Ankarze złożył dowódca sił zbrojnych Iranu, że planowana jest wspólna operacja przeciw PKK. Ankara zwalcza też kurdyjską milicję w Syrii, Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) wchodzące w skład sił walczących z Państwem Islamskim (IS) Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), wspieranych przez USA.

Pogarsza to i tak już napięte stosunki z Waszyngtonem; pod koniec stycznia prezydent USA Donald Trump ostrzegł Ankarę, że jeśli siły tureckie zaatakują Kurdów w Syrii, to “Stany Zjednoczone zniszczą Turcję ekonomicznie”.

Czytaj też:

Gen. Scaparrotti: Turcja nie powinna otrzymać samolotów F-35, jeśli nabędzie rosyjskie S-400

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!