Wiadomości

Turcja i Rosja porozumiały się w kwestii likwidacji kurdyjskiej Rożawy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W toku dzisiejszych wielogodzinnych negocjacji prezydentów Rosji i Turcji, Władimira Putina i Recepa Erdogana, które odbyły się w Soczi, Moskwa i Ankara uzgodniły, że jednostki rosyjskie i syryjskie wkroczą na teren północno-wschodniej Syrii, nie objęty operacją turecką, przy czym obsadzanie go zacznie się w środę.

Jednostki rosyjskie i syryjskie mają „ułatwić” wycofanie jednostek kurdyjskich z bronią i sprzętem, poza 32-kilometrową strefę ciągnącą się wzdłuż granicy syryjsko-tureckiej, co powinno zakończyć się w ciągu 150 godzin, poczynając od godz. 12:00 23 października 2019 r. W tym samym czasie rozpoczną działalność wspólne patrole rosyjsko-tureckie, które będą patrolowały teren w 10-kilometrowej strefie – na wschód i na zachód od obszaru objętego operacją Wiosna Pokoju.

Rosja i Turcja mają ze sobą ściśle współpracować na rzecz ułatwienia bezpiecznego i dobrowolnego powrotu uchodźców. Mają też wprowadzić wspólny mechanizm inspekcji i weryfikacji w celu nadzorowania i koordynowania wdrażania niniejszego memorandum.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!