Wiadomości

Turcja buduje nową bazę wojskową w odległości 270 km od Soczi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Turecka prasa publikuje materiały, w których donoszą o rozszerzenie tureckiej obecności wojskowej na Morzu Czarnym. Mowa tam o tym, że władze państwa podjęły decyzję o utworzeniu na wybrzeżu czarnomorskim nowej bazy wojskowej. Podano, że baza Morskich Sił Zbrojnych Turcji zostanie rozlokowana w prowincji Trabzon (północno-wschodnia Turcja).

Dokładnie miejscem, w którym ma powstać baza wojskowa, ma być być Sürmene – niewielkie miasteczko z ludnością poniżej 15 tysięcy mieszkańców. Odległość w linii prostej od Sürmene do południowej granicy Rosji – do dużego miasta Soczi – wynosi około 270 km.

Według danych przedstawionych w tureckich mediach, w bazie wojskowej ma pełnić dyżur 600 ludzi. Do tego 200 osób ma liczyć miejscowy personel obsługi.

Tureckie media twierdzą, że na taki krok władze w Ankarze „były zmuszone się zdecydować w związku z zamiarem Amerykanów skierowania na Morze Czarne swoich okrętów wojennych”. Wcześniej w Stanach Zjednoczonych pojawiły się plany rozmieszczenia okrętów wojennych NATO w gruzińskich portach Poti i Batumi. Od Sürmene do Batumi jest niespełna 150 km.

/topwar.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!