Wiadomości

Tunelem do Świnoujścia już przed wakacjami? Jest na to szansa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

20 czerwca ma zostać wydane pozwolenie na użytkowanie tunelu, co umożliwia jego otwarcie – poinformował rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia Jarosław Jaz. Jest szansa, że z inwestycji mieszkańcy i turyści skorzystają jeszcze przed wakacjami. Miasto już szykuje się na zwiększoną liczbę turystów.

„Miastu zależy, aby otwarcie tunelu nastąpiła jak najszybciej po tym terminie” – przekazał PAP rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia Jarosław Jaz. Urząd Miasta w Świnoujściu zapewnia, że mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać jeszcze przed wakacjami.

W tym tygodniu przejazd pod Świną z wyspy Uznam na Wolin i z powrotem testowali ratownicy medyczni z pogotowia ratunkowego w Świnoujściu i Międzyzdrojach. Ratownicy sprawdzali m.in. stworzenia w tunelu korytarza życia. Wcześniej podobne przejazdy mieli także kierowcy z Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu.

Całkowita długość inwestycji wynosie 3,4 km. Zasadnicza jej część, czyli tunel drążony pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, będzie miał długość 1,48 km, w najgłębszym miejscu znajdzie się 10 m pod dnem cieśniny, która w tamtym miejscu ma 13,5 m głębokości.

Przeprawa pod cieśniną Świny połączy wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska. Dla turystów, ale przede wszystkim mieszkańców, będzie to ogromne ułatwienie, bo nie będą musieli już czekać w kolejce na prom.

Inwestorem jest Świnoujście, a inwestorem zastępczym – szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR/Gülermak. Koszt budowy przekroczył 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dokłada z własnego budżetu.

Dla Świnoujścia możliwość przeprawy pod Świną to rewolucja. Komunikacyjna, turystyczna, społeczna. Jest radość, ale też dużo strachu i wątpliwości. Czy wyspiarskie miasto zniesie napór turystów i samochodów – zastanawiała się niedawno dziennikarka Wprost.

– Już docierają do nas zapowiedzi zarówno z polskiej, jak i niemieckiej strony, że ludzie przyjadą specjalnie, aby zobaczyć tunel – mówi Piotr Piwowarczyk, szef Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, a miasto szykuje się na wielką fetę. Bo nim tunelem przejadą pierwsze auta, wszyscy chętni będą mogli przez tunel przejść, przebiec albo przejechać rowerem. – Pierwszy i ostatni raz – zapowiada prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, bo potem tunel nie będzie dostępny dla pieszych i rowerzystów.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!