Wiadomości

Trzy miesiące w zawieszeniu i “przymusowa abstynencja” – wyrok dla Ukraińca za znieważenie flagi RP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i zakaz nadużywania alkoholu. To kara, którą elbląski sąd wymierzył Yerikowi A. za znieważenie symbolu narodowego RP. Ukrainiec wyrwał flagę umieszczoną na elbląskim rondzie Obrońców Birczy i usiłował ją spalić – poinformował portal info.elblag.pl.

Do zdarzenia doszło w styczniu 2019 roku w Elblągu. Pijany obywatel Ukrainy wyrwał flagę umieszczoną na terenie ronda Obrońców Birczy, przy ul. Legionów. Po złamaniu drzewca wyrzucił flagę do śmietnika i usiłowali ją podpalić.

Sprawą usunięcia i zniszczenia flagi Rzeczypospolitej zajęła się elbląska prokuratura. W lipcu tego roku skierowała do Sądu Okręgowego w Elblągu akt oskarżenia obywatela Ukrainy. Yerikowi A. zarzucono znieważenie, zniszczenie i uszkodzenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, czyli czyn z art. 137 paragraf 1 Kodeksu karnego. Za takie przestępstwo w Polsce grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 1 roku. Wyrok w tej sprawie zapadł we wrześniu.

– Sąd skazał oskarżonego Yerika A. na karę 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat. Sąd nałożył ponadto na oskarżonego zakaz nadużywania alkoholu w okresie próby. Wyrok jest prawomocny – informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Skazany Ukrainiec w momencie popełniania przestępstwa nie był sam. Przed elbląskim sądem stanie również drugi uczestników zajścia Bogdan M. Proces mężczyzny rozpocznie się niebawem. Termin pierwszej rozprawy wyznaczono na 7 listopada.

/info.elblag.pl, Fot. Ryszard Biel/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!