Wiadomości

Trzy komitety złożyły podpisy niezbędne do rejestracji kandydata na prezydenta Gdańska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komitety dwóch kandydatów na prezydenta Gdańska zdążyły w środę wieczorem złożyć w Miejskiej Komisji Wyborczej wymagane 3 tys. podpisów mieszkańców. Już we wtorek jako pierwszego kandydata zarejestrowano p.o. prezydenta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz.

Magdalena Chmielewska, pełnomocniczka KWW „Odpowiedzialni-Gdańsk”, który zgłosił na prezydenta Gdańska działacza katolickiego i przedsiębiorcę budowlanego Marka Skibę, powiedziała, że jego sztabowi udało się zebrać ponad 5 tys. podpisów, które przeszły już pozytywną weryfikację.

W środę późnym wieczorem do MKW w Gdańsku dotarli też z podpisami członkowie sztabu reżysera filmów dokumentalnych Grzegorza Brauna (KWW Grzegorza Brauna).

– Według jednego z członków komitetu wyborczego Grzegorza Brauna udało im się zebrać prawie 5,8 tys. Podpisów – poinformował Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Później przyszła informacja, że tych podpisów jest jeszcze więcej:

W Miejskiej Komisji Wyborczej trwa weryfikacja podpisów przyniesionych przez KWW Grzegorza Brauna; może potrwać kilka godzin.

Jako pierwszego kandydata na najwyższy urząd w mieście Miejska Komisja Wyborcza zarejestrowała we wtorek p.o. prezydenta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, reprezentującą bezpartyjny komitet „Wszystko dla Gdańska”.

Komitety wyborcze, które chcą zarejestrować swoich kandydatów w wyborach na prezydenta Gdańska mają czas do środy do północy na zebranie 3 tys. podpisów.

Takiej liczby podpisów nie udało się zebrać Piotrowi Walentynowiczowi, wnukowi legendarnej działaczki Solidarności Anny Walentynowicz, który chciał się ubiegać o urząd prezydenta miasta z komitetu wyborczego „Gdańsk dla mieszkańców”.

Z tych samych powodów ze startu w wyborach wycofał się też inny kandydat Andrzej Kania oraz Dorota Maksymowicz-Czapkowska z komitetu „Normalny kraj” (w listopadowych wyborach na prezydenta Gdańska, startując z komitetu Narodowego Frontu Polskiego Wojciecha Olszańskiego, uzyskała 0,68 proc. głosów – red.).

Wszystko wskazuje też na to, że wymaganej liczby podpisów nie dostarczą również przedstawiciele komitetu „Nasz polski Gdańsk” (pełnomocnik wyborczy Sławomir Ziembiński) oraz komitetu wyborczego wyborców Adama Stankiewicza „Gdańsk to nie Palermo – da się ulepszyć”.

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbędą się w niedzielę 3 marca. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. Jest to wynik wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia po tym, jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 53-letni Adamowicz był prezydentem Gdańska od 1998 r. Aleksandra Dulkiewicz była jego I zastępcą.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!