Wiadomości

Trzy czwarte Francuzów jest niezadowolonych z Macrona

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trzy czwarte Francuzów jest niezadowolonych z rządów prezydenta Emmanuela Macrona – wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmy Odoxa i Dentsu Consulting dla dziennika „Le Figaro”. Większość francuskiego społeczeństwa oczekuje od rządu polityki prowadzącej do zwiększenia dochodów gospodarstw domowych.

Agencje podkreślają, że prezydenturą Macrona w ostatnich tygodniach zachwiał ruch „żółtych kamizelek”, który demonstruje od połowy listopada przeciwko rosnącym kosztom utrzymania.

Oprócz rezygnacji z podatków od paliwa, z której rząd już się wycofał, protestujący domagają się podniesienia płac, emerytur czy zasiłków dla bezrobotnych, zgłaszają też żądania polityczne, w tym dymisji prezydenta.

55 proc. ankietowanych stwierdziło, że protesty powinny być kontynuowane. To spadek w porównaniu z badaniem, które zostało opublikowane 22 listopada. Wówczas za kontynuacją demonstracji „żółtych kamizelek” opowiedziało się 66 proc. francuskiego społeczeństwa.

Ankieta przeprowadzona została 2 i 3 stycznia na reprezentatywnej próbie 1004 osób. Poprzednio taki sondaż opublikowany został w kwietnia 2018 r. i wówczas 59 proc. ankietowanych było niezadowolonych z rządu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!