Wiadomości

Trzeci Black Hawk dla Policji – podpisano umowę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trzeci śmigłowiec S-70i Black Hawk trafi do Polskiej Policji. Gwarantuje to podpisana dziś przez szefa KGP, gen. insp. Jarosław Szymczyka, umowa. Trzecią maszynę, podobnie jak poprzednie dwie, dostarczą zakłady PZL Mielec. Środki na zakup trzech maszyn pochodzą z programu modernizacji służb mudnurowych – informuje portal infosecurity24.pl.

Prezes PZL Mielec Pan Janusz Zakręcki oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podpisali 19 listopada br. umowę na zakup i dostarczenie kolejnego śmigłowca wielozadaniowego Black Hawk dla Polskiej Policji. Rzecznik komendanta głównego insp. Mariusz Ciarka przekazał w poniedziałek, że dwie pierwsze maszyny, które mają być dostarczone do końca roku, zostaną przekazane “w najbliższych dniach, najprawdopodobniej do końca listopada”. Podał, że trzeci śmigłowiec, którego dotyczy najnowsza umowa, ma trafić do policji najpóźniej do marca.

„Śmigłowiec jest wielozadaniowy i tak też będzie wykorzystywany w policji. W pierwszej kolejności do wykonywania zadań kontrterrorystycznych (…), ale także do poszukiwania osób zaginionych, szybkiego przemieszczania grup operacyjno-procesowych na miejsce poważnych zdarzeń, do monitorowania z powietrza tego, co dzieje się na ziemi” – wyliczył Ciarka. Przekazał, że piloci i mechanicy są już przeszkoleni.

Rzecznik KGP podał, że trzeci śmigłowiec, podobnie jak dwa pierwsze, został kupiony w trybie zamówienia z wolnej ręki.

„To pierwszy raz w historii, kiedy polska policja kupuje nowe śmigłowce. Do tej pory dostawaliśmy je w spadku po wojsku albo kupowaliśmy używane” – zaznaczył. Ciarka przypomniał, że policja eksploatuje 11 śmigłowców, z których najstarszy ma 47 lat.

/infosecurity24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!