Wiadomości

Trzech polskich naukowców uwięzionych w jaskini Lamprechta. Trwa akcja ratunkowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według informacji serwisu Salzburg24, trzech naukowców z Polski oczekuje na ocalenie w jaskini Lamprechta w gminie St. Martin bei Lofer. „Nie mogą wyjść, ponieważ jaskinia po ociepleniu została zalana przez wodę z topniejącego śniegu” – cytuje serwis „Super Express”.

Według ratowników przebywających na miejscu, nie ma kontaktu z uwięzionymi Polakami, jednak prowadzący akcję są dobrej myśli, jako że zaginieni mają doświadczenie w eksploracji tej jaskini.

– Monitorujemy sytuację, uważnie obserwujemy poziom wody i (…) zobaczymy, jak postępować dalej – mówi Gernot Salzmann, szef Salzburskiej Służby Ratownictwa Jaskiniowego.

Jaskinia Lamprechta to jedna z najdłuższych jaskiń w Europie, jej korytarze rozciągają się na około 60 kilometrów długości.

„Jeśli woda nie opadnie, nurkowie ratownictwa jaskiniowego spróbują dostarczyć do korytarzy żywność. Nie jest to pierwsza taka sytuacja w jaskini Lamprechta, w 2016 roku woda uwięziła tam siedem osób, wszyscy wyszli z tej przygody bez szwanku” – pisze „Super Express”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!