Wiadomości

Trzaskowski w Brukseli zabiega o unijne fundusze “na walkę z populizmem”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilka tygodni temu Rafał Trzaskowski zawarł umowę z włodarzami stolic Węgier, Czech i Słowacji, zawiązując „Pakt Wolnych Miast”. Teraz prezydenci stolic lobbują w Unii Europejskiej. Ich celem jest uzyskanie części unijnych funduszy na walkę z populizmem – informuje Politico.

W połowie grudnia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Gergely Karacsony (prezydent Budapesztu), Zdenek Hrzib (Praga) i Matusz Vallo (Bratysława) postanowili zawrzeć tzw. Pakt Wolnych Miast, który ma być – jak ujmuje to niemiecki dziennik – „sojuszem obronnym wobec populistycznych rządów w tych państwach”.

Wszyscy czterej politycy przebywają dzisiaj w Brukseli, aby lobbować za przekazaniem ich miastom dodatkowych funduszy.

„Przesłanie, które chcą przekazać, jest proste: jeśli Bruksela zgodzi się przekazywać pieniądze bezpośrednio do dużych miast, to te pieniądze zostaną mądrze wydane na rozwiązanie wielu problemów politycznych, które podsycają populistyczną politykę rządów krajowych” – czytamy w artykule Politico. Prezydenci stoli mieli też stwierdzić, że jeżeli fundusze zostaną przekazane bezpośrednio ich miastom to będzie to oznaczało mniejsze prawdopodobieństwo, że… zostaną zmarnowane przez korupcję.

Prezydenci zjednoczeni przez „Pakt Wolnych Miast” chcą współdziałać na rzecz unijnych wartości i przeciwdziałaniu „populistycznym” władzom swoich krajów.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!